Bierbrouwerijen in Ierland Bier brouwen is een van de oudste en bloeiendste takken van nijverheid. Onze voorouders dronken reeds vierhonderd jaar voor Christus bier dat „coirm" werd genoemd. St. Patrick had zijn eigen brou werij In de zeventiende eeuw telde Dublin 1.200 bierhuizen en aan de oevers van de rivier de Poddle waren meer dan negentig brou werijen. Het brouwen werd meestal door vrouwen verrichtLater ging het brou wen over in de handen van brouwers die in Dublin verenigd waren door het Royal Charter of the Brewers' Guild van 1696. De afschaffing van de bieraccijns door het parlement van Grattan had een opleving van de brouwindustrie tengevolge in het begin van de negentiende eeuw en een aantal brouwerijen begon in Cork en an dere provinciale centra te werken. In 1840 waren er 250 Ierse brouwconcerns. Tegen woordig zijn er een twaalftal en een er van behoort tot de grootste brouwerijen ter wereld, St. Pames's Gate Brewery, die in 1759 voor negenduizend jaar werd ver pacht aan Arthur Guinness tegen een prijs van 45 per jaar. Tot 1886 bleef de brouwerij in handen van de familie Guin ness en werd toen een naamloze vennoot schap en voor zes miljoen pond aan het publiek verkocht. Guinness heeft zijn eigen post- en telegraafkantoor, een drukkerij waar de etiketten vandaan komen en een smalspoor met een lengte van twaalf kilo meter. Het bedrijf heeft drieduizend werknemers. Het brouwsel van St. James's Gate wordt hooglijk geprezen om zijn geneeskrachtige kwaliteiten en dit z.g. stout wordt over de gehele wereld aan gekondigd met de slagzin "Guinness is Good for You!" De waarde van al het in Ierland gebrou wen bier beliep in 1956 een bedrag van 20.677.000. Meer dan 4.700 mensen werken in de Ierse brouwerijen, en zij ontvingen in 1956 een totaal bedrag aan lonen en salarissen van 2.215.000. (The Licensed Vintner). Vijftig jaar geleden reed deze 22 pk Daimler vrachtauto door Amsterdams straten, geladen met Amstel hier. Het was de eerste vrachtauto die de Amstel Brouwerij aan schafte; op de bok zitten de heren Chr. van Eyk en P. Vierenhalm. 21

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 23