Gambrïnus, koning-uitvinder of schertsfiguur ...Maar de eigenlijke patroon van het bier en de brouwer is zeker Gambrinus. Wie Gambrinus is geweest, weten wij niet zeker, hoewel er veel over hem gepraat en ge zongen is. Volgens de ene lezing moet hij een koning in Brabant zijn geweest, die in de tijd van Karei de Grote heeft geleefd. Maar volgens anderen gaat het om een Bourgondische vorst of hertog Jean Primus, die in 1251 geboren werd. Wij houden het liever bij de tweede versie. Hoe het zijsedert de zestiende eeuw gaat Gambrinus door voor de koning van het bier en hem wordt zelfs de uitvinding van het bier toegeschreven: „Ik werd bij mijn leven Gambrinus genoemd, Koning van Vlaanderen en Brabant, Van gerst heb ik mout gemaakt En zodoende het bierbrouwen uitge vonden. Daarom kunnen de brouwers naar waarheid zeggen, dat zij een koning tot meester hebben". Hij wordt meestal afgebeeld als een Ro meins ridder, op het hoofd een arenkrans Lange schaduwen en sfeer op het Rembrandtsplein en een helm met een kroon in de hand. Op de achtergrond maaien de mensen koren en wijst men op een bierton. (Uit: 5000 Jahre Bier, Dr. M. Hoffmann) Jean Primus was hertog van Brabant, zwa ger van Philips de Stoute, koning van Frankrijk en leefde in het laatst van de der tiende eeuw. De kroniek tekent hem als de volmaakte ridder: edel, dapper, recht vaardig en onbaatzuchtig. Daar hij grote drankgelagen verafschuwde, hield hij van bier en prees door woord en daad de goede eigenschappen ervan aan. Zijn naam werd dan ook aan het bier verbonden. De spraak makende gemeente verhaspelde zijn naam tot Gam Brinus en de overlevering veran derde ook de voorstelling die men eertijds van deze figuur had in de lachwekkende en vreemde figuur die men op afbeeldin gen kan zien. De tegenstelling tussen de echte Jean Primus en de schertsfiguur Gam brinus beschouwen wij als een symbool van de leidende principes van het blad van on ze vereniging. (Uit: La Gazette de Jean Primus, la revue technique et professionnelle des distributeurs, (Parijs) 17

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 19