Componisten en hun werken Drinkt de Amerikaan minder bier? Even een beroep op uw kennis van de muziek, de klassieke. Als u de namen van de hierna volgende componisten in de juiste volgorde achter de opgesomde werken kunt zet ten, heeft u zich niet alleen een ogenblik aangenaam beziggehouden, maar ook getoond, dat u muzikaal op de hoogte bent. 1. De fonteinen van Rome a. Berlioz 2. Afscheidsymfonie b. Mendelssohn 3. Een kleine nachtmuziek c. Chopin 4. Rustige zee en voorspoedige reis d. Mozart 5. Fantastische symfonie e. Haydn 6. Minutenwals f. J. S. Bach 7. Huwelijkskantate g- Copland 8. De driekanten steek h. Wagner 9- De symfonie Nieuwe Wereld i. Stravinsky 10. Nacht op de kale berg Goldmark 11. Landelijke bruiloft symfonie k. Moessorgsky 12. De Vliegende Hollander (opera) 1. De Falla 13. Lied van de nachtegaal m. Dvorak 14. Lente in de Appalachen n. Respighi (Oplossing pag. 23) Deze vraag moet bevestigend worden be antwoord en de volgende cijfers lichten dit toe: in 1948 telden de V.S. 146 miljoen inwoners en werd 102 miljoen hl bier om gezet, een verbruik van ruim zeventig liter per hoofd. In 1956 waren er 167 miljoen Amerikanen, maar de bieromzet beliep toen slechts 100 miljoen hl of een verbruik van zestig liter per hoofd. Hoe dit komt? De samenstelling van de bevolking is in die acht jaar grondig gewijzigder zijn nu veel meer jonge en oude mensen dan in 1948 en deze beide categorieën drinken minder bier dan de mensen van middelbare leef tijd. Men verwachtte dat het jonge deel van de bevolking in de loop van de tijd het bierverbruik gunstig zou beïnvloeden, maar tegelijkertijd groeide ook het aantal ouderen. Van veel sterkere invloed is de verandering in de verbruiksgewoontente genwoordig wordt in de gezinnen veel meer bier gedronken dan een tiental jaren ge leden, zelfs door meer mensen dan vroe ger. Maar de hoeveelheden zijn geringer hoewel de brouwerijen uitermate kostbare reclame maken. Dat de omzet desondanks niet stijgt wijt men aan het feit dat bier teveel wordt gepropageerd als een gelegen heidsdrank. Ook belangrijk als factor zal het verdwijnen van pittig smakend bier met karakter zijn. Dit wordt bevestigd door vele Europeanen die in Amerika teleurstellende ervaringen hebben opgedaan met het bier. Het bier heeft een standaardsmaak, het mist datgene wat de Amerikanen in Europa tot bierlief hebbers maakt. De Amerikaanse brouwe rijen leggen ook in hun advertenties de na druk op de mildheid en de lichtheid van hun bier. Ook het geïmporteerde Europese bier drukt de omzet van het Amerikaanse bier want hoewel het ingevoerde bier niet goedkoop is, geven vele Amerikanen er de voorkeur aan. (Deutsche Brauwirtschaft) 14

Amstel - Het Spongat | 1959 | | pagina 16