„IM BIERKRUG LIEGT VIEL BETRUG" ln maart mochten wij onze lezers de heer G. W. Har develd Kleuter uit De Bilt voorstellen, toen hij ons spontaan en geheel belange loos een artikel toezond over bierpullen. De heer Harde veld Kleuverdie een ver woed verzamelaar van bier pullen is, heeft ons toen vele interessante bijzonderhe den verteld over zijn verza meling en wij zijn dan ook zeer ingenomen met dit tweede artikel, waarin hij het speciaal heeft over de tinnen pullen, waarvan hij er vele heeft bijeengebracht. Evenals de vorige keer zond de heer Hardeveld Kleuver enige foto's die hij van enige zijner verzamel- obiekten maakte. Gaarne danken wij deze verzamelaar-schrijver-fotograaf voor de moeite welke hij zich voor ons personeelsblad heeft willen getroosten en wij zijn er zeker van, dat velen in ons bedrijf met belangstelling zullen kennis nemen van hetgeen de heer Hardeveld Kleu ver zich heeft eigen gemaakt omtrent de tinnen bierpullen. Verleden jaar mocht ik in Het Spongat iets vertellen over de geschiedenis en het ver zamelen van bierpotten. De reacties van enkele lezers waren zo spontaan, dat ik de pen opgenomen heb om ditmaal iets te ver tellen over de tinnen bierpullen, ook wel humpen genaamd. Volgens Müller-Mothes Illustriertes Archa- ologisches Wörterbuch (1877) verstaat men onder humpen een grote drinkpul in bekervorm, meestal cylindrisch, met voet (maar zonder oor)sinds de 14e eeuw echter vaak met deksel, in de middel eeuwen meestal van tin, zelden van aarde werk, de laatste eeuwen evenwel meestal van glas vanwege de goedkoopte. Een an der handboek spreekt over een grote drink beker met deksel en voet. Volgens Jakob Grimm kan het woord „humpen" eerst in de 17e eeuw aangetoond worden, maar het moet zonder twijfel ouder zijn. Allerlei af leidingen, die onderzocht werden zijn ech ter niet overtuigend. In het Zwitserse idioom ontbreekt het woord geheel, en het is dus zeker niet Zwitserduits. If „Jugend eines reuigen Studenten" uit het jaar 1664 kan men lezen: „Wir nahmen das Buch der vier Könige und lieszen die groszen Humpen wacker dabei herum- gehen". Oorspronkelijk verstond men onder Engelse bierpul, afkomstig uit de herberg White Hart in Chipstead. Reeds in 1679 was deze herberg bekend en in 1572 werd over de eigenaar gesproken als over DE bierverkoper in Surrey. Eerst in 1802 komt de naam White Hart voor in de akten van de brouwerij Page Overto-wn te Sanderstead, Surrey.

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 12