op het congres als lid is toegetreden. Er ontbreken nu nog in deze kring Portugal, Ierland en Griekenland. De staatssecretaris wees erop hoe in de Westeuropese landen de democratie als regeringswijze gemeengoed is geworden, een vorm die nog niet door alle bedrijven in die landen is gevonden, zij het dan dat wij hard op weg zijn. De voorlichting in een democratisch bestel is een belangrijk punt en het kan dan ook geen verwonde ring wekken, dat na de tweede wereld oorlog het grootste deel van de huidige personeelsbladen is ontstaan. Hierin vindt de bedrijfsleiding een middel om de werknemers iets over het bedrijf en haar beleid mee te delen; hierin ook kun nen de werknemers elkaar vinden door het verstrekken van informatie over vrije-tijds- besteding in collegiaal verband. De werknemer wordt door zijn dag- en weekblad, zijn vaktijdschrift, radio, televisie en filmjournaal over alle mogelijke onder werpen voorgelicht en ingelicht; zijn per soneelsblad licht hem voor over het bedrijf waarin hij werkt. Dit zal de belangstelling voor het bedrijf stimuleren en de bekendheid ermee bevor deren. Een groot belang dus voor het be drijf, maar van de weeromstuit ook van de werknemers, want zij vormen met z'n allen dat bedrijf. Er is in die dagen door de 334 deelnemers geluisterd naar voordrachten die de werk wijze van personeelsbladredacteuren in en kele landen belichtten, die spraken van de belangstelling van regering en directies voor het werk van de redacties. Zeer er varen en zeer geleerde sprekers gaven hun mening, die later weer werd getoetst aan de mening van de toehoorders, zodra er ge legenheid was tot vragen stellen. Er waren sprekers bij die naar onze begrippen ideale werkomstandigheden releveerden, maar ook die ons deden beseffen, dat het in Neder land nog zo slecht niet is. Het was wonderlijk te bedenken, dat al deze mensen ieder op hun eigen wijze en naar eigen nationale geaardheid hetzelfde doel nastreveneen harmonieus bedrijfs leven, tot heil van individu en gemeen schap. Het is belangrijk werk, dat noch door alle directies, noch door alle werk nemers op de juiste waarde wordt geschat, doch dat allengs in het juiste licht komt te staan en dan nog beter tot zijn recht zal komen. Hetgeen zeer noodzakelijk is, gezien het steeds ingewikkelder worden van het productieproces en de werkverhou dingen. Nieuwe verdieping nieuwe kantoorlokalen Ons hoofdkantoor heeft er een bewoonde verdieping bijgekregen. Waar voorheen een onaantrekkelijke rommelzolder was, zijn nu enkele riante kantoorlokalen ontstaan on der de vaardige handen van onze vaklieden. Behalve een vergaderzaal is er een een trale typekamer gevestigd onder leiding van mej. Wesseling en ook de accountants heb ben er een kamer betrokken, terwijl er tevens enkele tijdelijke krachten zijn onder gebracht. Door deze uitbreiding zijn op andere ver diepingen enige noodzakelijke verschui vingen mogelijk geworden, hetgeen weer de uitgave van een nieuwe telefoonlijst tot gevolg heeft gehad. Een zucht van verlichting is opgegaan, want we hadden dringend behoefte aan meer ruimte. Maar die zucht heeft ook de toekomst gegolden, want hoe moeten wij onze administratieve staf huisvesten als deze zich steeds meer uitbreidt? Bovendien geldt deze zorg niet alleen de ruimte in het hoofdkantoor, maar evenzeer de ruimte in de telefooncentrale, want ook die is zo langzamerhand het punt van verzadiging genaderd. Het is daarom dringend noodzakelijk dat wij het onzakelijk gebruik van de telefoon zoveel mogelijk nalaten. Geen privé- gesprekken voeren dus. Want behalve dat het gewoonweg niet mag, omdat privé- aangelegenheden in onze eigen tijd op gelost dienen te worden, staat het de dienstuitvoering zeer concreet in de weg, de toestellen zijn onnodig in gesprek en hierdoor zou de indruk gewekt kunnen worden dat onze centrale te klein is. Laten we op de zaak zakelijk telefoneren, dan zal blijken dat de capaciteit van onze centrale voorlopig nog best toereikend is. En dan nog iets: zakelijk telefoneren wil ook zeggen kort telefoneren. Noem uw naam of afdeling als u de telefoon op neemt. Zeg niet hallo, dat is een woord uit de eerste jaren van de telefoon toen we er nog niet zeker van waren dat er inderdaad een stem tot ons zou spreken via dat wonderlijke apparaat. Laat ook degene die u opbelt niet wachten tot u iets heeft opgezocht, maar bel hem terug zodra u het weet. Kortombehandel de telefoon op een moderne, juiste manier. 17

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 19