Bloedtransfusies in de moderne geneeskunde onmisbaar Het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Amsterdam, is begonnen aan een grootscheepse actie ter verdubbeling van het aantal bloedgevers(donors) in Amsterdam. Gaarne willen wij deze actie steunen door Het Nederlandsche Roode Kruis in de gelegenheid te stellen in onderstaand artikel uiteen te zetten waar het om gaat. Wij hopen van harte, dat velen in ons bedrijf zich zullen opgeven. Zij kunnen dit doen bij mej. Bosker op haar spreekuur. Het gebruik van bloed in de geneeskunde is reeds van oudsher bekend en dat is be grijpelijk. Men zag offerdieren aan bloed verlies sterven en krijgers door de hun toe gebrachte wonden aan bloedverlies bezwij ken en besefte spoedig dat het bloed vitale krachten van het lichaam herbergde. Aller lei ziekten en uitputtingstoestanden wer den toegeschreven aan het verlies van de kracht, die in het bloed aanwezig was. Wat lag meer voor de hand dan dat men tracht te dit bloed te vervangen door dat van gezonde mensen. Het duurde echter nog vele eeuwen, voor het mogelijk was om bloed van de ene mens zonder gevaar bij de andere over te brengen. Vele experi menten en vele ontdekkingen zijn hiervoor nodig geweest. De ontdekkingen van de bloedgroepen door Carl Landsteiner om streeks 1900 is wel een van de belang rijkste op dit gebied geweest. De 20ste eeuw wordt gekenmerkt door grote vooruitgang en ontdekkingen op aller lei gebied. Ook de geneeskunde kent de stormachtige groei, waarbij het gebruik van bloed en de toepassing van bloedtransfusies steeds be langrijker worden. De chirurgie heeft zich in een tiental jaren tot ongekende hoogte ontwikkeld. Wie heeft vroeger durven veronderstellen dat patiënten bij lage tem peraturen worden geopereerd en dat voor het verrichten van een operatie het hart tien minuten wordt uitgeschakeld? Hart- en longoperaties zijn echter niet denkbaar zonder een ruim gebruik van bloedtransfusies. Vele ziekten vragen om grote hoeveelheden bloed. Verbetering en genezing van talloze bloedafwijkingen zijn slechts met behulp van bloed te bereiken. In Amsterdam werden in het afgelopen jaar niet minder dan 19.000 transfusies verricht. De behoefte aan bloed neemt steeds toe; wij hebben dan ook steeds meer gevers nodig om hierin te voorzien. Thans is ongeveer 1 van de Amsterdam se bevolking bloedgever. Dit is veel, maar niet voldoende. Om in de nabije toekomst verzekerd te zijn aan alle aanvragen te kun nen voldoen, moet getracht worden dit cijfer op te voeren tot 2 Alle gezonde personen tussen 18 en 65 jaar kunnen zich melden. Zijn eigen bloed te geven voor de genezing van een zieke is de mooiste daad van naastenliefde. Laat deze niet alleen over aan anderen, geeft u zelf nog heden op als donor van onze Bloedtransfusie dienst. Wanneer u zich hebt aangemeld als donor, ontvangt u een oproep voor de medische keuring (keuringen vinden 's morgens en s avonds plaatsmet uw voorkeur wordt rekening gehouden). Na uw keuring ont vangt u zeer spoedig een oproep voor bloedgeven. U staat tweemaal per jaar ten hoogste een halve liter bloed af. Vóór elke oproep wordt u opnieuw gekeurd. Deze daad van naastenliefde heeft voor u enkele zeer belangrijke kanten 1. De halfjaarlijkse gratis medische keu ring geeft u de volledige zekerheid om trent uw gezondheid. Mocht bij een keuring blijken dat er iets aan uw ge zondheid hapert, dan wordt uw huisarts ingelicht. 2. U ontvangt na de keuring een donor- kaart van de Bloedtransfusiedienst, hierop zijn uw bloedgroep en rhesus- factor vermeld. Deze kaart draagt u al tijd bij u. Mocht u een ongeluk over komen, dan weet de behandelende medi cus uit uw donorkaart tot welke bloed groep u behoort. 3. Bij sollicitaties wordt meestal een medi sche keuring geëist. In uw donorkaart staat de datum van uw bloedafgifte. Tot op de datum van uw laatste bloed afgifte was u juist medisch gecontro leerd en goedgekeurd. Die kaart kunt u meteen overleggen. Hoe wonderlijk het ook moge klinken: u als bloedgever profiteert dus ook van uw goede daad. 14

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 16