Laatste ontmoeting met de Legionnair In het kleine plaatsje waar onze kazerne lag kwamen wij na een lange mars lustig zingend binnen. Ik liep naast een andere Hollander, een jongen uit Maastricht, die Piet heette en we zongen Hollandse liedjes. Met negen-en-twintig man kwamen we op een kamer te liggen. Om zes uur in de morgen werden we met trompetgeschal ge wekt; we kregen als ontbijt een halve liter zwarte koffie met suiker en brood en om acht uur werd aangetreden. De eerste mor gen gingen we naar het kledingmagazijn waar we in de kleren werden gestoken twee stellen ondergoed (inclusief borst rokken twee paar sokken en twee paar schoenen, een uitgaanspak en twee stel blauwe pakken, twee jassen, twee mutsen, een kepi en een zonnelap die de nek voor de felle zon moest beschermen. Dat was de uitrusting van de legionnair. Na een paar dagen marcheren en excerceren moesten we op het kazerneplein aantreden en kwam onze kapitein voorlezing doen van onze eerste actie. Daar zul je het heb ben, dachten we. Twee sergeants, vier korporaals en veertig manschappen moesten naar een boerderij in de buurt om op jacht te gaan naar... sprinkhanen. We zouden er een frank per uur mee verdienen. In 1922 was de frank een dubbeltje waard. Ik was ook bij de veertig man. Wij kregen twee dekens mee, een veldtent en brood, boter en kaas voor vier dagen; middageten zouden we bij die boer krijgen. De volgende morgen vroeg marcheerden we naar de vijftien km verder gelegen boerderij, waar ook legionnairs van andere kazernes bleken te zijn. er waren zo'n tweehonderd man bij elkaar. Gewapend met een tak stonden de soldaten in een kring om het land heen. Al slaand op de grond liepen ze naar het midden toe, terwijl ze de sprinkhanen voor zich uitdreven. In het midden van het land had de boer een grote hoop alfa en stro gelegd en als tenslotte de sprinkhanen in die hoop sprongen, staken enige soldaten de brand erin, terwijl de anderen maakten dat ze wegkwamen, want de hitte was ondraag lijk. Een maand heeft deze eerste actie van mij geduurd en toen ik op zaterdag terugkwam in de kazerne had ik gelukkig vrij van dienst tot de maandag daarop. Eerste actie en reactie. Maar die maandag was niet zo leuk... We gingen 's morgens naar het excercitie- terrein om schieten te leren. Toen ik aan de beurt was, schoot ik steeds naast de schijf, dat kwam omdat ik mijn rechteroog wel, maar mijn linker niet apart kon dicht doen. En toen kwam onze luitenant naast me staan; hij had een rijzweep in de hand waarmee hij mij een tik op mijn vingers gaf als ik miste. Dat deed erg pijn want ik had ook al meer moeten oefenen dan mijn kameraden. Als je niet beter schiet, krijg je om tien uur geen eten en ga je vier dagen in de petoet op water en brood, zei de luitenant. Hierop werd ik zo woedend, dat ik op sprong en op de luitenant aanlegde inplaats van op de schietschijf. De luitenant werd wit om zijn neus en sprong achteruit en ik liep achteruit, zodat ik uiteindelijk met mijn rug tegen de berg kwam te staan waaraan onze schietschijf was bevestigd. Toen sprak de luitenant met de tolk en deze riep in het Vlaams, dat ik mijn kara bijn maar moest wegsmijten en bij hem komen, want dat ik geen straf zou krijgen en wel eten, en dat het schieten beter zou gaan. Nou, dat heb ik toen maar gedaan. Een korporaal bracht me naar de kazerne terug. (Daar de heer Post, die ons deze ervarin gen heeft toegezonden ons bedrijf inmid dels heeft verlaten, moet dit de laatste af levering van zijn verhaal zijn.) SPECIALE ABONNEMENTSPRIJS HET BESTE UIT READERS DIGEST Door een bijzondere aanbieding van The Reader's Digest N.V. kunnen leden van ons personeel zich thans abonneren op Het Beste uit Reader's Digest tegen een spe ciale prijs van slechts 8,50 per jaar, bij vooruitbetaling (of tweemaal 4,50 per halfjaar). De normale prijs bedraagt twaalf gulden per jaar. Wie zich voor deze aanbieding interesseert kan zich opgeven bij de heer Van Vrede (kamer schuin tegenover de kas, toestel 263), die serieuze gegadigden ter nadere kennismaking ook een exemplaar van Het Beste ter hand kan stellen. 12

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 14