1883 Het eerste exportjaar Maar wat gebeurde er nog meer Voor het eerst gaat in 1883 het Amstel bier over de grens. Voor ons een belang rijk gebeuren. Voor degenen die dat eerste bier dronken ook. Maar voor de rest van de wereld een onaanzienlijk stukje nieuws, dat nog niet eens zijn weg kon vinden naar een hoekje in de krant. In de Haagse Cou rant bijvoorbeeld, die in dat jaar werd op gericht. Daarin kwamen toen ook de be richten over de wereldtentoonstelling te Amsterdam, waar tevens werd begonnen met de bouw van het Rijksmuseum. De Amstel Brouwerij is opeens veel gemakke lijker te bereiken, want ten behoeve van de paardetram naar de Plantage wordt de Hoge Sluis bij het Amstel Hotel verlaagd. Het toerisme te fiets neemt een grote vlucht en daarom wordt de ANWB (als wielrijdersbond) opgericht. In Maastricht kan men de eerste tonen horen van een nieuw koor, de Mastreechter Staar. In Rotterdam wordt het eerste abattoir in Ne derland opgericht en in Delft herdenkt men de driehonderdste geboortedag van Hugo de Groot, de internationaal befaam de geleerde die dan pas een standbeeld krijgt. Prinses Wilhelmina wordt drie jaar. In Engeland, waar in dit jaar voor het eerst Amstel bier te koop is, regeert koningin Victoria en Gladstone is premier. Honderd jaar is Gibraltar definitief Engels en een jaar zijn de Britse troepen nu in Egypte. De schrijver Oscar Wilde verlooft zich met Constance Lloyd, met wie hij later huwt. In Duitsland rouwt men om Richard Wag ner, die in Venetië is gestorven. Keizer Wilhelm I sluit een verdrag met Oosten- rijk-Hongarije en Roemenië. In Rusland moet tsaar Alexander III toe zien hoe Alexander van Bulgarije zich aan de Russische invloed onttrekt en de consti tutie daar herstelt. In Frankrijk rouwt men om de dood van Edouard Manet. E. R. Poubelle wordt pre fect van Parijs en de vuilnisbakken die hij daar verplicht stelt, krijgen later zijn naam. Mgr. De Lavigerie, De Lesseps e.a. stich ten de Alliance Franchise. In Italië zegt Benedetto Croce„Het hout waarvan Pinocchio is gesneden, is de mens heid zelf". Carlo I-orenzi heeft namelijk kort tevoren zijn Pinocchio gepubliceerd. In Zuid-Afrika wordt Stephanus Johannes Paulus Kruger president van de Zuidafri- kaanse republiek en hij begint zijn poli tieke strijd tegen de empire-builder Cecil J. Rhodes. Achtendertig staten vormen nu de Verenig de Staten van Amerika. Een Hongaarse im migrant, Joseph Pulitzer verhuist naar New York en begint daar zijn krant The World. Cyrus Curtis richt het Ladies' Home Journal op. Was het geen vreemde wereld, die wereld van 1883? Een wereld zonder Greenwich tijd, want die zou pas het volgende jaar van kracht worden. Een wereld waarin een 53-jarige Guido Gezelle de redactie voert van het door hemzelf opgerichte taalkun dige tijdschrift Loquela met in Lahore (Brits-Indië) een assistent-redacteur van de Civil and Military Gazette, Rudyard Kip ling. En is het niet jammer, dat de mensen, die in 1883 het eerste Amstel bier exporteer den, niet wisten, dat er zoveel kinderen wa ren, wier namen wij nu met ontzag, eer bied, dan wel verachting en een zucht uit spreken Wij noemen er enkele, met achter hun na men hun leeftijd; indien er niets achter staat betekent het dat zij in 1883 werden geboren. Enrico Caruso (10), Franklin Delano Roo sevelt (1), Richard Tauber (9), Stalin (4), Raspoetin (12), Alexander Glazoenof (18; die op zijn zestiende al een symfonie had geschreven; een veelbelovend teen-ager!) Maxim Gorki (15), Anne-Marie Bourguois (14; later zou zij bekend worden als Mis- tinguett), André Gide (14), Maurits Sab- be (10), Alfred Adler (13), Joh. Brauti- gam (13), Edouard Herriot (13), prinses Alice van Hessen (11; die de laatste tsa rina zou worden en in 1918 is vermoord), Calvin Coolidge (11; de latere president der V.S.), Adenauer (7), Willem Mengel berg (12), Maurice Utrillo, Benito Musso lini, Ortega y Gasset. Een wonderlijk jaar, dat jaar 1883. 8

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 10