Deze maand nu velen onzer de vakantie erop heb ben zitten of er binnenkort aan gaan be ginnen, zal menigmaal de uitdrukking wor den gehoordwelverdiende rust na een jaar hard werken. Wij willen uw noeste vlijt niet in twijfel trekken, maar u een ogenblik bepalen bij de periode die men weieens met „die goeie ouwe tijd" betitelt. In het jaar 1872 ver scheen er in het Algemeen Handelsblad van begin januari een bericht van de vol gende inhoudDe ondergeteekenden be- rigten dat zij van af 9 dezer zullen be ginnen met de aflevering van hun Winter- bier. De Pesters, Kooy Co. En in diezelfde tijd liet een Amerikaanse wagenmakerij het volgende reglement voor zijn kantoorklerken ophangen 1. De kantoorklerken dienen iedere dag de lampen te vullen, de lampeglazen te reinigen en de pitten bij te knippen. De ramen moeten eenmaal per week worden gelapt. 2. Iedere klerk dient een emmer water en een kit kolen binnen te brengen. 3. Snijdt de pennen zorgvuldig. De pun ten mogen naar uw persoonlijke smaak worden gemodelleerd. 4. De mannelijke bedienden krijgen een avond in de week vrij om met hun meisje uit te gaan, of twee avonden per week als zij geregeld naar de kerk gaan. 5. Na dertien kantooruren dienen de kler ken de resterende tijd door te brengen met het lezen van de bijbel of andere goede boeken. 6. De klerk dient van elke loonbetaling een aanzienlijk bedrag te zijnen gunste opzij te leggen, teneinde op zijn oude dag niet ten laste van de gemeenschap te komen. 7. Iedere klerk die Spaanse sigaren rookt, sterke drank drinkt, speellokalen en café's bezoekt, dan wel zich bij de kapper laat scheren geeft hierdoor aan leiding dat zijn bekwaamheid, doel stellingen, rechtschapenheid en eerlijk heid in twijfel worden getrokken. 8. De klerk die zijn taak getrouw en zonder gebreken gedurende vijf jaar heeft vervuld zal een opslag ontvangen van vijf cent per dag, vooropgesteld dat de zaken goed gaan. Vindt u ook niet, dat we het dit jaar maar weer kalmpjes aan gedaan hebben? Of ver langt u terug naar de dagen van weleer? Enfin, de vrije-tijdsbesteding was in ieder geval geen probleem in die dagen. Doe het zelf, zeggen we nu. Dat komt omdat de juiste en dat is een vredige vul ling van de vrije tijd nu wel een pro bleempje gaat worden. We willen steeds korter gaan werken en daardoor krijgen we steeds meer tijd voor onszelf, ons huis en onze tuin. Daarom roepen allerlei han delaren in materialen en gereedschappen ons toe: doe het zelf. En de mannen die aan deze roepstem gehoor geven beginnen met gereedschap aan te schaffen en ze timmeren en tuinieren en bevredigen daar mee hun dadendrang (nietwaar, mannen?) en oogsten lof en dank van hun echtge noten (nietwaar, dames?) en besparen jjik in vele gevallen geld. Zij kunnen dit laatste doel in elk geval benaderen door kennis te nemen van het geen er op het gebied van materialen en gereedschappen op de markt is. En waar kan dat beter dan op de beurs? Daarom wordt tijdens de Najaarsbeurs in de Juliana- hal op het Croeselaanterrein te Utrecht, van 2-11 september a.s. de Eerste Natio nale Doe-Het-Zelf Tentoonstelling ge houden. 's Middags en 's avonds zal gedemon streerd worden door deskundigen welke resultaten met de moderne materialen en gereedschappen te verkrijgen zijn. Wie meer van zijn vrije tijd wil maken, hij ga erheen. En als iemand negentien vrienden wil meenemen, waardoor een groep van twintig mensen ontstaat, kan er korting op de toegangsprijs worden ver kregen. De Jaarbeurs ziet u gaarne komen. En wij sporen u van harte aan, want... hoe men in zijn vrije tijd bier kan maken, wordt er echt niet gedemonstreerd. Degenen die met hun vrije tijd wel d^fe lijk weg geweten hebben, zijn de inwoiSre van Steenbergen, want zij hebben van 8-17 augustus een mooi feest op touw gezet omdat zij vijf eeuwen Nassaustad waren (en trouwens nog zijn). De Amstel Brouwerij heeft voor die ge legenheid een bierviltje laten verschijnen, waarop dat feit herdacht wordt in teke ning en tekst. De banden tussen Nassau en Steenbergen zijn dus bijzonder oud, daterend van de tijd dat Steenbergen een heerlijkheid werd en de graven van Nassau waren dus heer van Steenbergen en de koningin is nu vrouwe van Steenbergen. Al is het wat laat: onze hartelijke geluk wensen voor Steenbergen.

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 2