een glas wijn en een pakje sigaretten, zei hij. Een half uur marcheren bracht ons bij de kazerne, waar brood en koffie klaar ston den. Na het middageten, dat om half elf geserveerd werd, traden wij aan om weer een mars te gaan maken. Ook nu weer liepen wij een half uur en het gebouw dat wij bereikten bleek dat voor de ontsmet ting te zijn. Ieder kleedde zich vóór een douchecel uit en de kleren gingen in een witte zak waaraan een naamkaartje werd bevestigd. Het geheel werd in een grote ketel gestoomd en terwijl nam ik een douche. 's Avonds reden wij met de trein naar Sidi- bel-Abbas en met de muziek voorop marcheerden we naar de kazerne. Hier werden wij met twintig man op een kamer ingedeeld en ik werd kameroudste van kamer vijftig, op de derde verdieping. Ik moest de negentien man hun bedden wijzen en nadat wij het beddegoed hadden ont vangen, gingen wij slapen op onze stro zakken, tot de volgende dag om zes uur de trompet, die reveille blies, ons wekte. Die morgen werden wij in de nieuwe kleren gestokeneen hemd, een onder broek, een paar sokken, een blauwe kiel. een blauwe broek en een paar schoenen. Nadat wij een douche hadden genomen en onze militaire uitrusting hadden aange trokken, gingen wij naar buiten, waar een paar kooplieden ons van onze burgerkleren afhielpen. Ik kreeg er vijftig frank voor, maar er was er een bij, die maar vijfen twintig kreeg en zelfs een die niet meer dan tien frank wist te maken. Ik kon toen wat wijn kopen in de kantine. Die wijn kostte toen ik spreek van 1922 een frank en vijfentwintig cen times de liter. Ik kocht twee liter en dronk samen met een Hollandse sergeant en nog twee Hollanders een paar glazen, 's Mid dags ontvingen wij in het gebouw van de compagnie onze soldijtweehonderdvijftig frank. Ik zette tweemaal mijn handtekening en was voor vijf jaar onderworpen aan de wetten van het vreemdelingenlegioen. Terug in de kazerne kreeg ik op de kamer van de Hollandse sergeant een nieuw pak klereneen jas en broek, schoenen, een muts, een lange overjas en een das. Hele maal in het nieuw gestoken gingen we na vijf uur de stad in. Het zou het laatste uitje zijn voor twee dagen, want de vol gende ochtend werden we ingeënt en ge keurd en moest ieder twee dagen lang de kamer houden. Na een week in Sidi-bel- Abbas kwam het tijdstip van onze eerste actie, waarover ik u een volgende keer zal vertellen. KLEINE KRACHTPATSER Op 12 augustus hebben we een kleine krachtpatser aan het werk gezien. Het was een Kansomes kraanwagentje, dat tot tien cwt 508 kg) kan hijsen en tot 1.524 kg kan vervoeren. Het was op die warme en winderige woensdagmiddag zuchtend en zoemend, gonzend en grommend bezig zijn eerste hijs karwei uit te voeren: een zware electromotor was de prooi. We hebben deze nieuweling in ons bedrijf gefotogra feerd en de heer H. Wvan Kesteren van de smederij heeft het krachtpatsertje, dat in algemene dienst is, gezelschap gehouden. 17

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 19