EEN LEGIONNAIR VERTELT Eerste kennismaking met het land van het legioen Het verhaal waarvan wij hierbij de tweede aflevering publiceren, heeft zich lang geleden afgespeeld, namelijk in de jaren tu'intig van deze eeuw. Het werd opgeschreven door de heer J. Post, werkzaam op de bottelarij en hij maakte het mee, toen hij nog een zeer jonge man was. Hoe ongelooflijk zijn verhaal ook moge schijnen, het is echt gebeurd en wij hopen, dat ieder in ons bedrijf, die iets merkwaardigs heeft meegemaakt, zou willen overwegen dit voor Het Spongat op te schrijven. We kwamen met zestig man aan boord van de boot, die ons, nieuwe legionnairs naar Oran zou brengen. De trossen werden losgesmeten en wij stonden met z'n allen op het voordek te wuiven naar de soldaten die ons naar boord hadden gebracht. Toen de boot de haven uit was, ging ik wat over het dek wandelen en kwam zo bij de kombuis. Ik keek door het raam en zag een oude man aardappels schillen en groente schoonmaken, terwijl een andere man de vaat deed. Deze wenkte mij en ik ging naar binnen. Ik hielp met de vaat en was tot 's avonds elf uur in de kombuis bezig. Toen gingen de koks slapen en ik kreeg een kussen en een deken en legde mij op de tafel, waar ik spoedig in slaap viel. De andere morgen om vijf uur wekte een van de koks mij en ging ik de kachels aanmaken en moest het ontbijt voor passa giers en bemanning worden klaargemaakt: brood en koffie. Ook die dag heb ik in de kombuis gewerkt en na weer een nacht op de tafel te hebben doorgebracht, was ons doel bereikt en stoomde de boot om vijf uur de haven van Oran binnen. Voor ik van boord ging stopte de chef-kok mij een briefje van vijftig franken toe: voor RADIO-OPNAME IN DE KOFFIEKAMER Op donderdag 6 augustus was onze koffie kamer van het hoofdkantoor herschapen in een radiostudioeen ploeg van Radio Luxemburg was reeds vroeg in de ochtend verschenen om alles in gereedheid te bren gen voor opnamen van de Omo Quiz Quaz. Om even over half een, toen ver- „Hoe heette de schrijfster van Jane Eire?" Mevrouw B. van Zoeren-Mees uit Amers foort „onder het mes" baasd en geamuseerd rondkijkende kantoor mensen zich opmaakten om hun lunch te nuttigen, konden de opnamen beginnen. Tweemaal werden er drie dames, uit ver schillende delen van ons land, ondervraagd en bij elke goed beantwoorde vraag steeg het bedrag dat hun in het vooruitzicht werd gesteld. Als ook de zesde vraag goed beantwoord was, werden zij de bezitster van een wasmachine. Het orkestje juichte dan muzikaal en de Amstel-mensen ap plaudisseerden. De eerste drie dames droegen het hunne bij tot een opname, welke op 11 septem ber zal worden uitgezonden, het volgende drietal zal op 18 september te beluisteren zijn; beide keren om elf uur. Het aantrekkelijke voor ons bedrijf was o.a. hierin gelegen, dat bij de aankondiging de plaats van opneming werd vermeld. De genen die op de momenten van uitzending thuis zijn en op Radio Luxemburg kunnen afstemmen, zijn dan in de gelegenheid het programma in zijn uiteindelijke vorm te beluisteren. „Het is een duurdere dag dan anders", zeiden de heren van Omo, die na afloop de gewonnen bedragen uitbetaalden en de adressen noteerden voor toezending van de wasmachines. „Vandaag zijn er twee was machines gewonnen, meestal gaat er maar één weg". Zou dat aan de amosfeer van ons bedrijf hebben gelegen? 16

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 18