de vakantie zulk een bewerking nog het oude voor komen. Iets wat ook geldt voor de eigenaars. U hebt er geen idee van hoe een gewalste hoed eruit ziet. En nog minder hoe de man eruit ziet die tot de conclusie komt dat hij de eigenaar is van die gewalste hoed. De valhelm voorkomt al deze gevaren. En door de koptelefoon en een daarbij horend systeem van geluidoverbrenging zal de be- zichtiger ervaren dat hij er niet alleen bij- hoort, maar ook hoort hetgeen er bijhoort. Een van de meest verbazingwekkende fa brieken die ik ooit heb bezichtigd, had, naar ik meen, iets te maken met het ma ken van kant, of het maken van machines die de machines maken die de kant maken. Het kan ook iets geheel anders zijn ge weest natuurlijk. De hele fabriek was ondergebracht in een gebouw, dat zo klein, zo oud en zo donker was als een kleine, oude, donkere stal. Deze stal was gelegen bovenaan een hou ten trap die op labiele wijze bevestigd was aan de zijgevel van een oud stenen ge bouw. De trap bewoog licht. Een man die Pudding heette (een naam die hij op de Engelse manier uitsprak als Ping) trapte door een van de treden. Onze gids die hem bevrijdde, nam hem bij de arm, boog naar hem over en brulde in zijn oor: „Verrot!" Dit was werkelijk het laatste woord dat wij van hem hoorden. Want de grootste moeilijkheid voor de fa- brieksbezichtiger is, dat hij niet kan horen en evenmin kan veronderstellen wat de gids zegt. Toch moet hij de juiste gelaatsuit drukking op het juiste ogenblik opbrengen grote interesse, verbazing of vreugde. De gemiddelde fabrieksbezichtiger komt er nooit achter over welke machine het gaat of waarom het erover gaat. Voor hem is alles een groot mysterie. Neem nu die machine waarvan hij denkt dat het een grofstamperateur is die met zijn vijfenzeventig mechanische vingertjes aan het stamperen is en zo nu en dan on der het uiten van een snuitgeluid een groot stoomhamerapparaat laat vallen. Daarnaast staat dan de stille figuur van de gids, die zijn mond opendoet en weer sluit, met ogen en wenkbrauwen werkt en zijn armen ge bruikt als een Fransman. De fabrieksbezichtiger kijkt geïnteresseerd „Zie je wel?!" ,,Dat vind ik jlauwhad dan gezegd, dat het niet mag 13

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 15