Rondleiden - Rondpraten Een dag voor „Ik heb zoooo'n zin in gek doen „Durf ik niet?" 12 Je kan vier of vijf kilometer door een fa briek gepraat worden en niets opsteken. De enige woorden die je verstaat komen pas aan het eind: „Natuurlijk zoudt u hier een hele dag moeten zijn om een goed in zicht te krijgen". Ik bezweer u: iemand moet hier iets aan doen. Aldus de bekende journalist John Allan May in The Christian Science Monitor. Zijn geestige ontboezeming hebben wij in vertaling willen weergeven hoewel wij ons ervan bewust zijn, dat er veel van de charme van het origineel is teloor gegaan. Een van de moeilijkste dingen is een fa briek bezichtigen. Toch wordt het door tal van mensen veel gedaan. Zij verdienen er een medaille voor. Want gezien de manier waarop de dingen tegen woordig zijn georganiseerd, doen de fa- brieksbezichtigers iets vermeldenswaards, meer dan de rondleiders. Er zijn maar weinig dingen die een direc teur zo veel goed doen als iemand in zijn fabriek rondleiden. Hij voelt zich beter,. Hij ziet er beter uit. Hij zal waarschijnlijk ook beter zijn. Een dezer dagen zal hij zonder twijfel het ogenblik gekomen achten om te besluiten degenen die zijn overgeslagen ook in zijn zaak te noden. Dan zal het bezichtigen van fabrieken geheel worden gereorganiseerd. Ik stel om te beginnen voor, dat iedere fa- brieksbezichtiger zal worden aangeboden (ik bedoel dat hem zal worden geleend) een valhelm met ingebouwde koptelefoon. Dit heeft twee voordelen. Hij kan zijn hoed niet kwijtraken. En hij zal alles kunnen verstaan wat er wordt gezegd. In mijn veeljarige ervaring als fabrieksbe- ÉL zichtiger ben ik nog nooit een hoed kwijt- geraakt, waarschijnlijk omdat ik er geen draag. Maar ik heb hoeden ernstig en op onaangename wijze zien wegvliegen, waarna ze of wel koud werden gewalst, fijnge maakt, gestampt, geperst, in stukken ge sneden dan wel door vlugge hamertjes wer den fijngeklopt. Geen der hoeden had na

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 14