WAT IS ER MET TOGO? Van heinde en ver komen belangstellende buitenlanders naar onze brouwerij om te zien hoe het Amstel bier wordt gemaakt en er daarna van te proeven. Een dezer dagen kwam de heer Pierre Monsila, een student uit Lomé, de hoofdstad van Togo, bij ons binnenstappen. Zijn vader is een relatie van de brouwerij en hij was op een rondreis door Europa op een splinternieuwe scooter. De eigenaar ervan was bijzonder ingenomen met de bezichtiging van ons bedrijf: „Ik ben zeer onder de indruk van de Amstel Brouwerij"schreef hij in het Frans in ons gastenboek, „en het Amstel bier is een van de belangrijkste biermerken in Togo". Wat is Togo? Waar ligt het en hoe staat het er mee, in allerlei opzichten? Wij hebben ons licht eens opgestoken en wel gemerkt, dat veel van wat er in dat Franse mandaatgebied omgaat, ons volledig onbekend is. Aannemende dat velen onzer hetzelfde gebrek in hun kennis hebben, laten wij hier een paar interessante bijzon derheden volgen over een land, welks be woners met smaak ons Amstel bier drinken. Togo is iets groter dan Nederland en ligt ten oosten van Ghana aan de golf van Guinea. Het was sinds 1885 een van de Duitse koloniën, maar de Volkenbond stelde na de eerste wereldoorlog het groot ste deel onder Frans en het kleinste onder Brits mandaat. De Duitse invloed is in de hoofdstad Lomé (79.000 inw.) goed te merken aan de architectuur. Het Britse deel, Trans-Volta Togoland, heeft zich in middels bij Ghana gevoegd, waarmee het een federatie vormt sinds dit land op 6 maart verleden jaar het 93ste onafhanke lijke land werd en zich aansloot bij het Gemenebest. Wat wil Frans Togo nu? Na de algemene verkiezingen op 27 april j.l. is gebleken, dat de grote meerderheid van de Togo- lezen onafhankelijk wil zijn, want de Togo- lese Eenheidspartij, die voor onafhankelijk heid is, kreeg met 29 zetels de meerderheid in de kamer van afgevaardigden, het par lement, dat uit 46 leden bestaat. Maar hoewel de Togolezen dus ablode (vrijheid) verkiezen, realiseren zij zich wel wat onafhankelijkheid voor hen betekent. Immers, Frankrijk heeft door hoge sub sidies Togo's economie steeds behoed voor instorten. Het Togolese budget bedroeg 50.000.000 en Frankrijk heeft daar 10.000.000 bijgedaan om de balans in evenwicht te houden. Scheidt Togo zich van Frankrijk af, dan valt deze hulp na tuurlijk weg; het alternatief is aansluiting bij Ghana, zoals het Britse deel dat heeft gedaan. Landbouw is de basis van Togo's econo mie: mais, gierst, rijst, bonen. De uitvoer omvat cacao, olienoten en katoen. Aan de kust voorzien velen in hun onderhoud door de visvangst. Bijna alles kost in Togo driemaal zo veel Zie pagina 11 ONTHOUDING IN AMERIKA Het Amerikaanse instituut voor publieke opinie doet reeds jaren onderzoekingen naar het aantal drinkers en onthouders. Het jaar 1945 heeft, naar wordt aange nomen, een record gevestigd; toen werd vastgesteld, dat 67 van de bevolking regelmatig dronk en 33 uit onthouders bestond. Sindsdien is het aantal onthouders gestegen en wordt dit jaar geschat op 45 en dit is, volgens het instituut, voor al te danken aan de vrouwen. Sinds kort is ook een groter aantal onthouders gecon stateerd onder de jonge volwassenen, in de leeftijdsklasse van 21 tot 29 jaar. 10

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 12