dinggevende kracht fungeert hier de maitre- d'hötel. Deze verzorgt de regeling en in deling van het service, houdt het oog op de bestellingen, onderhoudt in belangrijke mate het contakt met de gasten, etc. etc. Het restaurant van behoorlijke omvang is verdeeld in verschillende wijken. Een wijk, ook wel rayon of rang genaamd, bestaat meestal uit acht of twaalf tafels. De lei ding en verzorging van een wijk is opge dragen aan een chef de rang, die wordt bijgestaan door een demi-chef, en naar mate de grootte van zijn wijk door een commis de rang en een commis débarrasseur. Deze laatste zorgt voor het afruimen der tafels, terwijl de commis de rang zorg draagt voor het op tijd en in de juiste volgorde aan brengen van de gerechten. In zeer grote be drijven fungeren meestal nog een trancheur en een sommelier du vin. De trancheur zorgt voor het voorsnijden van wild, vlees en gevogelte, hetgeen meestal aan ta fel geschiedt en waarbij gebruik gemaakt wordt van een chariot de röti, een servies wagentje. De sommelier du vin houdt zich uitsluitend bezig met de verkoop en be diening van wijn en andere tafeldranken, zoals bijvoorbeeld het bier, dat eveneens een uitstekende tafeldrank is, en voor heel veel gerechten een uitstekende begeleiding vormt. Het bier ontleent zijn waarde als tafeldrank vooral aan het feit, dat het zich zowel democratisch als aristocratisch kan voordoen. Denkt u maar eens aan zo'n grote pot schuimend en robuust Amstel- pilsner bij een kruidig geurende nassi en de sprankelende verfijning van een Amstel Gold bij een „grilled-chicken". Maar laten wij door deze gastronomische mijmeringen niet afdwalen, maar terugkeren naar het café, waar de bediening geschiedt door enige voor wijken verantwoordelijke café-kellners, onder leiding van een zaal chef. Van de voor de gasten bestemde ver trekken wandelen we nu naar de keuken, die, zoals we al direct constateren in enige afdelingen verdeeld is. We onderkennen de warme keuken, koude keuken en de afwas- ruimten. Aan het hoofd van het geheel staat natuurlijk een chef-kok. Deze wordt geassisteerd door een sous-chef en, afhan kelijk van de grootte van het bedrijf, bij gestaan door een zogenaamde „brigade". Hieronder volgt nu een schematische voor stelling van zulk een brigade. De tournant is een kok, die van alle mark ten thuis moet zijn. Hij moet namelijk in alle parties de zaken kunnen waarnemen. Hij „fourneert" van de ene functie in de andere. Een garde-manger staat aan het hoofd van de koude keuken. Hier wor den de koude gerechten, zoals hors d'oeuvres, salades, koude nagerechten etc. vervaardigd. Ook het schoonmaken van groenten en aardappelen wordt door deze afdeling verzorgd. De entre-métier staat aan de kachel en zorgt in hoofdzaak voor de garnituren, zoals de groenten, aardappelen e.d. De rötisseur verzorgt het braden, ko ken of stoven van vis, vlees, wild of ge vogelte. De saucier vervaardigt de soepen en sausen. De patissier maakt al het gebak en de zoete nagerechten. Aide de fourneau betekent „hulp aan het fornuis". Deze kracht heeft gewoonlijk alle parties als com mis doorlopen en fungeert nu als algemeen assistent van de saucier, rötisseur en entre- métier. De commis de cuisine staat nog op de onderste sport van de keukenladder en gaat op tourbeurt ter lering in elke partie een poosje werken. De annonceur doet dienst bij het doorgeefloket, neemt de be stellingen aan van de chefs de rang, an nonceert deze bestellingen aan de keuken en draagt er zorg voor dat de bestelde ge rechten op tijd en in de juiste volgorde op afroep de keuken verlaten. Meestal geeft hij de „finishing touch" aan de schotels. Bo ven dampende afwasbakken in de afwas- ruimten staat de casserollier de vuile pan nen te wassen, terwijl een groep afwas- vrouwen het porcelein en bestek schoon maken. Na deze kleine wandeling door de keu kens gaan we weer naar het café-restau rant, en wel naar de plaats waar de kell- ners al hun consumpties doorhalen. Hier staat het buffet, meestal opgesteld in het centrum van de zaak. In heel grote be drijven is het buffet ook wel ondergebracht in een aparte dienstruimte, niet zichtbaar voor de gasten. Vlak bij het buffet is een bonnencontrolepost opgesteld, waar een bonnencontroleur of -controleuse voor de doorgehaalde spijzen en dranken bonnen ontvangt, die op juistheid worden gecon troleerd. In kleinere zaken geschiedt deze taak ook wel door de buffetbedienden, wier werkzaamheden bestaan uit zetten van kof fie, het tappen van bier en doorgeven van andere dranken etc., en deze werkzaam heden staan onder toezicht van een buffet chef. In grote trekken heeft u door deze kleine wandeling een idee gekregen van taak en functiebezetting van iedere afdeling. Ten overvloede zij nog eens opgemerkt dat de personeelsbezetting aangepast is aan de aard en grootte van het bedrijf, zodat dit onderling nog al eens zal verschillen. Zie pag. 7

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 8