Deze maand Al zou u het soms niet zeggen: we gaan op de zomer af. Op het moment dat we dit schrijven heerst namelijk de lente. Met een strengheid die ons de haren ten berge doet rijzen, een verschijnsel dat men vaak met de misleidende term kippevel pleegt aan te duiden. Als u dit leest bestaat de mogelijkheid dat uw vrouw juist van een warme winterdag zit te genieten in de tuin. Maar zo is het nu eenmaal met een blad als dit: het is moeilijk om actueel te zijn. Toch gaan wij op de zomer af. En dat be tekent een grotere produktie met meer per soneel. In de brouwerij hebben dan ook reeds enkele tientallen jonge mannen hun intrede gedaan, gehoor gevend aan de op roep in de krant, waarin sprake was van jeugdige arbeiders. Wij heten hen van harte welkom in ons midden en spreken de wens uit dat zij zich in ons bedrijf spoedig thuis mogen voelen. Enmogen zij lang jeugdig blijven. Wij zeggen dat zo, omdat wij in dit ver band iets tegen dat woord jeugdig hebben. Een jongeman van 1519 jaar is jong. Een man van 65 die elke zomer gaat kam peren en nog graag een partijtje tafeltennis meespeelt is jeugdig. Misschien zoeken wij het wat ver, maar een jongeman hoeft niet jeugdig te zijn, hoewel hij jong is. Na deze taalkundige zijsprong terug naar de brouwerij, waar nieuwe vergezichten zijn geopend. Komend van de bottelarij name lijk, ziet de toeschouwer hoe de sloop van een oud gedeelte van de fabriek gestaag vordert. Oude gewelven, met groot vakman schap en geduld in 1871 gemetseld vallen ten prooi aan pneumatisch gereedschap en de mannen die dit werk verrichten hebben minstens zoveel geduld en zeker zoveel voorzichtigheid nodig om letterlijk brokken te maken zonder dat dit in figuurlijke zin gebeurt. Slopen is een kunst op zichzelf, een vak dat daarom terecht aan specialisten wordt overgelaten. De gewelven welke nu bloot komen te liggen, werden in vroeger jaren gebruikt voor de opslag van ijs, dat in de winter uit de grachten werd gevist. Het bleef dan goed bewaard tot de warme dagen kwamen, want kunstmatig ijsmaken was nog niet de sterkste zijde van de koel- technici in die dagen. Door plaatsgebrek moet het artikel in onze serie over de grondstoffen die wij gebrui ken helaas blijven overstaan tot een vol gende keer. De redactieraad wordt in elk nummer van ons blad vermeld. Het is goed dat u weet welke collega's verantwoordelijk zijn voor de inhoud van ons aller Spongat. Het zijn mejuffrouw H. A. Bosker en de heren A. W. Albers, A. F. W. Kroon, G. Ch. Nieu- wendijk, G. A. Poelenije, A. F. H. Smelt, C. P. Verhaar, A. J. A. de Winter en R. M. Wijdeveld. Deze opsomming publiceren wij niet bij wijze van bladvulling. Wij hopen ermee te bereiken dat u deze personen zult weten te vinden als u nieuws hebt voor Het Spongat. Niet alleen als u zelf een bijdrage hebt ge schreven of wilt schrijven, maar ook als u een idee hebt voor een artikel (tje). De redactieraad komt eenmaal per maand bijeen en hoe meer de leden kunnen W'a dragen tot de rondvraag des te prettigeS^ het. U kunt hen helpen en zij houden zich aanbevolen. 1 april is voor een lid van de redactieraad niet onopgemerkt voorbijgegaan. Hij belde ons namelijk op met de vraag waar de ver gadering van de redactieraad die dag zou worden gehouden. Hij vertelde een briefje te hebben gekregen met de mededeling dat er vergadering zou zijn. Maar het was 1 april Ons nieuwe oude autootje, de Ford, waar van wij in ons vorige nummer een foto hebben gepubliceerd, wekt allerwegen de vertedering welke wij memoreerden. Wat wij niet memoreerden: dat de heer L. Nie- man, onze wagenmaker, de bak heeft ge timmerd. En dat verzuim willen wij hier mee herstellen, want de bak is bijzonder fraai. Wij hopen dat de heer Nieman niet boos is, want we hebben het echt niet met opzet gedaan. Uit een brief die de heer mr. A. M. Ben ders kortgeleden schreef, vernamen wij. dat hij ergens had gelezen, dat in Austr*^ of Amerika meer bier dan benzine wml verkocht. De burgemeester van de stad waar dit verschijnsel zich voordeed, ant woordde op de vraag hoe dat kwam: „Het smaakt zoveel beter". Wij zijn blij dat de heer Benders niet heeft vermeld wie die burgemeester was en hoe de stad heette, want wij zouden dan geneigd zijn die burgemeester te ver zoeken ons mede te delen hoe hij dat te weten is gekomen. Zet men zich in die stad weieens om de tafel, burgemeester, teneinde ernstig te bepalen of het bier inderdaad beter smaakt dan benzine? Zo iets als de twee-slokken-proef? 1

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 2