van vestiging. Een brouwerij heeft veel water nodig en moést dus daar komen waar dat kostelijke vocht aanwezig is. In eerste instantie zou de brouwerij ge bouwd worden in Amman, in het smalle maar mooie groene dal van de Wadi Am man. Ongelukkigerwijze lag het terrein aan de voet van de berg waarop de koninklijke paleizen gelegen zijn. Men weigerde de vergunning met het oog op de hinder welke de koning van de brou werij zou kunnen ondervinden. Bovendien had men in dit dal een stadspark gepro jecteerd. De plek die men hierna uitkoos was ge legen op de weg naar Jerusalem, bij een zwembad. De grond was reeds gekocht, toen de toestemming werd geweigerd, aan gezien de grond daar bestemd was voor woningbouw. Tenslotte kreeg men in 1957 de beschik king over een terrein in Zerqa, dertig km van Amman op de weg naar Damascus. Het behoorde toe aan een aandeelhouder. Er stroomt een klein riviertje langs de achterkant van het terrein en er is veel water in de grond. Er zal dan ook een bron worden geboord om koelwater te ver krijgen. Op 15 Juli 1957 werd met de bouw van de garage begonnen: het begin van het nieuwe bedrijf was er. De brouwerij zal in de aanvang een capa citeit hebben van vijfduizend hl per jaar, een capaciteit die gemakkelijk kan worden ver dubbeld. Twee luchtgekoelde dieselgeneratoren zor gen voor 130 kva elektrische energie; een volautomatische stoomketel is in het ketel huis opgesteld. Een koelinstallatie met twee ammoniakcompressoren zorgt voor de koeling van de kelders. De ijsfabriek zal dagelijks tweehonderd staven kristalijs pro duceren. Voor Jordanië is deze kleine brouwerij van belang, want er wordt een deviezen- besparing mee bereikt, de werkgelegen heid wordt verruimd en de inkomsten ver groot door de heffing van accijns. Ook de lezing van de heer Verspoor werd met lichtbeelden verduidelijkt. Met grote belangstelling zijn beide lezin gen gevolgd en wij geloven te hebben begrepen dat het in de bedoeling ligt weer een avond te beleggen wanneer er zich een onderwerp voordoet waarvan men mag verwachten dat het de belangstelling van velen zal hebben. Grote nieuwe buurman De Amstel Brouwerij heeft er een grote nieuwe buurman bijgekregen: zaterdag 8 februari is namelijk het Centrale Belasting gebouw aan de Wibautstraat door de minister van Financiën geopend. Het zal plaats bieden aan duizend ambtenaren, die voordien over allerlei kantoren in de stad waren verspreid. De Amstel Brouwerij had de nieuwe buur begroet door een bloemstuk in de vorm van een fles te laten bezorgen en dit kreeg een goed plaatsje in de koffiekamer/ recreatiezaal, waar de gasten die de opening bijwoonden, werden ontvangen. Op het begeleidende kaartje was een schaap ge tekend en op zijn vacht was geschreven: Proficiat, sed memento (gelukgewenst, maar bedenk) en dan volgden de woor den die keizer Tiberius eens heeft gericht tot zijn ambtenaren in de provincie: Boni pastoris est tondere pecus, non deglubere. Ondertekend: Pecus proxima, Amstel Brouwerij N.V. En de vertaling hiervan luidt: een goede herder scheert zijn scha pen, vilt ze niet. Het dichtstbijzijnde schaap, Amstel Brouwerij N.V. De Telegraaf wijdde aan dit bloemstuk een stukje in het Journaal en zaterdagavond sprak de heer Van Stipriaan erover in het weekjournaal van de VARA; evenwel zonder onze naam te noemen. Van de Voorzitter van de Commissie van Beheer van het Centraal Belastinggebouw ontving onze directie het volgende schrij ven Mijne Heren, Voor het fraaie bloemstuk, toegezon den bij de officiële ingebruikstelling van het Centraal Belastinggebouw alhier, en voor uw goede wensen zeg ik u hierbij hartelijk dank. 4

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 5