JORDANIË de beer H. de Kortezeer actief zoldering gelijk ligt met de bestaande bottelarij, komen drie verdiepingen voor de opslag van emballage, terwijl er tevens een inrichting voor de koolzuurwinning een plaats zal vinden. Dit nieuwe gebouw zal het hoogste wor den van het hele brouwerijcomplex, na melijk 35 meter en het komt te staan op 250 palen die elk tot vijftig ton belast kunnen worden. Teneinde de capaciteit van het brouwhuis te kunnen verhogen, wordt het brouwhuis zodanig uitgebreid dat nog twee klarings- kuipen kunnen worden opgesteld, waar door de brouwcapaciteit met ca. 33 wordt vergroot. Na de lezing van de heer Van Marwijk Kooy, was het pauze en konden de aan wezigen vaststellen dat het karakter van ons bier niets door de verbouwing te lij den heeft. De heer Verspoor nam na de pauze het woord om te vertellen over zijn bezoek aan Jordanië, waar wij de Jordaanse Brouwerij bouwen. De heer Verspoor beschreef de reis naar dit Arabische land, dat een kleine twee miljoen inwoners telt, die hoofdzakelijk Mohammedaan zijn, terwijl een minder heid van 12 tot 15% het Grieks-orthodoxe geloof is toegedaan. Het Hasjemitisch Koninkrijk van de Jor- daan, dat in 1946 zelfstandig werd, maakt vooral in de zomer een dorre en droge in druk. Regen valt alleen in de winter maanden en alleen bij bronnen en kleine rivieren ontwaart men groen. De steden liggen veelal bij rivieren, die erg smal en ondiep zijn. De voornaamste rivier is de Jordaan, die noord-zuid loopt en uitmondt in de Dode Zee, een water zo zout, dat er geen leven in mogelijk is en waarin men nauwelijks kan zwemmen (het is voorgekomen dat iemand die hierop niet verdacht was, een duik nam en een bloedneus kreeg). Hoe groot de hoogteverschillen zijn moge blijken uit het feit dat de Dode Zee drie honderd meter onder de zeespiegel ligt en Amman (zo ook Zerqa, waar de brouwerij wordt gebouwd) zeshonderd meter er boven. Het nationale inkomen wordt verkregen uit landbouw, schapenteelt, fosfaatwinning (fosfaat is het enige exportartikel) en toe risme (de heilige plaatsen). Er wordt tarwe verbouwd en proeven met de verbouw van brouwgerst zijn redelijk gelukt. Industrie is er betrekkelijk weinig, textiel moet wor den ingevoerd. Syrië en Libanon bezitten eik twee brou werijen, Jordanië niet, zodat op dit land de keus viel toen er sprake was van de bouw van een brouwerij in het Nabije Oosten. De Jordaanse Brouwerij N.V. is werke lijkheid kunnen worden door de samen werking tussen de heren Aboujaber (de vader is president-commissaris en de zoon is directeur), de heer Suwadi, een aldaar bekend zakenman en de Amstel Brouwerij. Voordat de eerste steen van de brouwerij kon worden gelegd, is er uiteraard veel voorbereidend werk gedaan: de economi sche afdeling is gegevens aan het verza melen geweest en heeft de kosten bere kend. Zal het rendabel zijn? Hoe wordt het met de personeelsbezetting? Is het water goed? Ziehier enkele vragen die allereerst beantwoord moesten worden. Hierna kwam het probleem van de plaats Vrouwelijke belangstelling van het Hoofdkantoor

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 4