Proost! BIER DOET SPANNING VERMINDEREN Nerveus? Zorgen? Gaat alles verkeerd? Neem een biertje of twee, of drie. Dan verminderen uw zorgen met de helft zon der dat uw werk eronder lijdt. Deze ont dekking heeft dr. Leon A. Greenberg, directeur van het bekende Yale Alcohol Centrum en het Laboratorium van toege paste biodynamica, kortgeleden gedaan. Deze vooraanstaande autoriteit in de V.S. inzake de uitwerking van alcohol op de menselijke gedragingen, vertelde voor enige weken het volgende over zijn recente wetenschappelijke experiment: „Het ge br'uik van bier kan in belangrijke mate bijdragen tot het verminderen van de grote spanningen die in het dagelijks leven ontstaan." Dr. Greenberg construeerde ten behoeve van dit experiment een speciale machine, die in principe gelijk is aan de leugen- verklikker(lie-detector) en deze stelde hem in staat de individuele veranderingen in kunstmatig verwekte geestelijke spanning op te meten. De machine was verbonden met een ploegje mannelijke vrijwilligers die in een geluiddichte kamer met klimaat regeling zaten. De vrijwilligers werd ver zocht pakjes kaarten te sorteren en te tel len. Tegelijkertijd dronken zij bier van 4.3% alcoholgehalte. Onder de proef wer den de mannen voortdurend in een staat van geestelijke spanning gehouden door het geluid van een elektrische horen en andere herriema- kende apparaten. Na een hal ve fles bier wees de machine aan dat de gespannenheid van de slachtoffers met der tien procent was vermin derd; na twee flessen bier was dit zevenendertig pro cent geworden. Op dat mo- Jment kon dr. Greenberg vaststellen, dat er geen spoor was van dronkenschap, noch dat de snelheid en nauwkeu righeid van het werk waren CV verminderd. Dr. Greenberg heeft nog geen plannen om deze proe ven te nemen met cocktails en whisky. Op het ogen- AV blik doet hij alleen hier in proeven bij duizend man nen teneinde vast te stellen of zijn ontdekking ook kan worden toegepast bij de normale spanning en druk van het dagelijks leven. (Newsweek) 24

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 25