t de voorkeur aan ruime pullen, waarin het gerstenat het langst zijn eigen smaak en aroma bewaart. De bierkenner bij uitne mendheid, Friedrich Rückert, gaf aan zijn verlangen naar een dergelijke pot met de volgende drastische woorden uitdrukking: ,,gib, oh Schenken, die Gldser mdszigen Lumpen, und mir reiche den unermaszli- chen Humpen" Op hete zomerdagen drinkt men het bier bijzonder goed uit de stenen pullen (Am- stel Bier), omdat deze het bier lang koel houden. Degene echter, die „met de ogen" drinkt, zal ze ker de doorzichtige gla zen pul verkiezen. Hoe kleiner het drinkge rei is, hoe dunner het moet zijn, want in nietige j glazen verliest het bier j zijn karakter. De in vele meest duurdere drinkgele- genheden bestaande ge woonte om het bier in zilveren bekers te offre ren, heeft niet de een stemmige bijval van de echte bierkenners. Bij het opbouwen van mijn collectie was in de eerste jaren alles welkom, maar nu de eerste schreden op dit pad gezet zijn, gaat het gezelligheidselement een grote rol spelen. Ik zoek naar mooie vormen, curiosa en gebruikte potten met inscripties, spreu ken, enz., zoals b.v. de hieronder afgebeel de Nürnberger Trichter, met een voorstel ling in de bodem van een van de vele fon- teinen in deze oude stad; het handvat is een fraaie clown in rood en zwart van dun Meissner porcelein met een kaarsehouder op de deksel. De oude exemplaren komen van antiquairs, veilingen, opkopers en sommige zijn mij geschonken door mensen, die plezier heb ben in mijn hobby. Zoals dit curiosum uit de verzameling van een spoorman, afkomstig van een Duits spoorwegregiment uit de jaren 1911/1913- ,,Der Gerstensaft, ihr meine lieben Brüder, 1st schon ein alter Trank. Drum fiillt die groszen Kriigen wieder, habt dem Erfinder Dank." G. W. HARDEVELD KLEUVER Jr. Op de pul diverse geschilderde voorstellin gen uit de belevenissen van dit le reg. Fraai bewerkte deksel, gedekt door een mo delloc. en scharnierend om een adelaar, waarin een kijkgat, hierdoor ziet men een wachtaflossing uit 1902 voor het keizerlijke slot te Berlijn. Zo ziet u dat er genoeg interessante din gen te vertellen zijn over deze zeldzame hobby; voor zover mij bekend zijn er slechts enkele particuliere verzamelaars van bierpotten in ons land. Daarom besluit ik dit artikel dan ook maar met de woorden uit een oud studentenlied 22

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 23