gebruik, dat we nu nog aantreffen bij de Brabantse gilden. Deze hebben nog jaarlijks hun bekerde teerdagen, waarop vele bier tjes gedronken worden om steeds aan alle belangrijke en onbelangrijke toespraken en uitspraken luister te kunnen bijzetten. De fraaie historische gildebekers spelen hierbij een grote rol. Wat de ontwikkeling van de bierpot in ons land betreft, is bekend, dat de oude Ger manen hun bier dronken uit de horens van hun runderen. In de vroege Middeleeuwen gebruikte men in ons land ook al aarden kruiken en in de Spaanse tijd werd het bier gedronken uit tinnen kannen. Het drinken uit tinnen bekers heeft zich verspreid over heel Europa. In mijn bezit is een fraaie, tinnen bierpot uit Engeland met als opschrift: J. Mc. Niel Sailors Returns Inn Grays-Essex; iedere zeeman uit Grays bezat daar een dergelijke stampct. In het midden vaff de 17e eeuw beleefde ons land een periode van grote productivi teit; in Delft bijvoorbeeld waren toen ruim honderd bierbrouwerijen bekend. In deze eeuw ontwikk-lde zich het gebruiksvoor werp tot kunstwerk. Eerst ontstond het ver maarde Keuls Blauw en daarna potten van aardewerk en porcelein. De hierna afgebeelde Keuls-Blauwe potten werden vooral gebruikt door de klooster orden; de linkse is afkomstig uit een kloos ter in Limburg en de rechtse uit Noord- Duitsland. helemaal omdat een pot zonder deksel goed koper is en het glas zich beter leent voor massaproductie. Waarvoor dienen nu die deksels. Bier werd en wordt nog steeds veel in de openlucht gedronken. In de Biergarten zoals men in Duitsland en Oostrijk zo'n openlucht-café noemt onder het ge boomte voorkwam het deksel dat er neer dwarrelende bloesem of nieuwsgierige in secten met het bier in aanraking kwamen. En in een gesloten pot blijft het bier ook larger koel. Bovendien bespaarde de aan blik van een gesloten pot de kelner in zo'n uitgestrekte Biergarten veel geloop, want als het deksel neer is, weet hij dat de klant nog bier heeft. Pot uit het gilde der smeden met als voor stelling alle werk zaamheden uit de smederij. Zeer mooie kleuren. Anno 1742; jaartal gebakken in 't glazuur. Aan welk soort glazen of pullen men als bierkenner de voorkeur geeft, is een kwes tie van smaak. Ervaren bierdrinkers geven De bierpot heeft zich alleen in de bier drinkende landen kunnen handhaven: in Frankrijk en Italië ziet men dan ook geen bierpotten. Mooie exemplaren komt men tegenwoordig alleen nog in Duitsland te gen. De grote potten zijn langzamerhand ver dwenen, want toen de belasting op het bier steeds hoger werd, raakten ze in onbruik. Ln door de massaproduktie kwamen er ook steeds minder kunstzinnig bewerkte dek sels voor en zelfs verdwenen de deksels 21

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 22