Gaudeamus igitur, Juvenes dum sumus. potten mee in hun grafkamer. Bp diverse vondsten staat men verbaasd ove. de uitge breidheid en grootte van deze bierpotten, waaruit de enorme dorst van de overledene wel duidelijk blijkt. De mooiste bekers en kannen van aarde werk vond men bij de Grieken. De Germa nen dronken hun bier uit reusachtige ho rens van beesten; de Romeinen uit glazen. Bekers van goud en zilver, versierd met edelstenen, werden uitsluitend gebruikt voor de eredienst of als geschenk aan vorste lijke personen en sportkampioenen een in de vaten keek, dreef op de grauwe brij van het meel een donkere jus, welke bui tengewoon vreemd en scherp rook. Angge- rèk proefde er eerst eens met de vinger van en nam toen een grote slok. Wat heerlijk verfrissend smaakte dat. 's Avonds kwam haar man vermoeid en ver hit thuis van de jacht; Anggerèk gaf hem een schedel van één van zijn vijanden ge vuld met de vreemde drank en hij slurpte deze leeg met dorstige teugen. Daarna viel hij bedwelmd op zijn dierenhuiden neer. Voor het eerst was uit het zetmeel van het graan door een alcoholische gisting een drank ontstaan. Dit was het geboorte-uur van het bier en Anggerèk de moeder van de bierpot. De eerste grote biernatie in de wereld was Babyion. Drieduizend jaar vóór onze jaar telling vond men aan de Euphraat reeds t\v intig biersoorten, waaronder zelfs een soort, dat veel weg heeft van ons bokbier. In de gelagkamers van Babyion verzorgden amandel-ogige biermeisjes de potten, waar uit de gasten door lange rietstengels het gerstenat zogen. De wijze vorst Hammurabi ,,Men seyt. 't is wijsheyt middelmaet te houden in de overdaet" gaf dan ook de eerste schenkvoorschriften, die o.a. bepaalden, dat slechte biermeisjes in de Euphraat zouden worden gegooid. Onafhankelijk van de Babyloniërs leerden ook de Egyptenaren de brouwkunst. Aan de mond van de Nijl bouwden zij de bierstad Pelusium en distribueerden van daaruit het gerstenat ver over het land tot zelfs in Syrië. De priesters van Osiris verhieven hun god tot beschermer van het brouwwezen en ont vingen voor hem aanzienlijke drankoffers, die zeer zeker voor een niet gering deel in hun eigen keel vloeiden. Doordat de duur ste biersoorten bestemd werden voor deze offers ontstond de naam „godendrank". Voor hun laatste reis gaven de zonen van de Nijl aan de overledenen verzegelde bier- „Welaan Schutsbroe- ders en gij officieren, Gij mannen van An- tonius' schutterij: Heft aan Antonianen ter ere van hel BIER" ANNO 1663 20

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 21