Over de geschiedenis en hei verzamelen van bierpotten „IM I3IERKRUG LIEGT VIEL BETRUG „Op donderdag 5 december mocht ik een bezoek brengen aan de Amstel Brouwerij om eens kennis te maken met de brouwmethode in Nederland. Als verzamelaar van bij zondere bierpotten stel ik hierin uiteraard groot belang. Onder leiding van de heer G. Struiksma kreeg ik een goe de indruk van de werkwijze in deze moderne brouwerij. Behalve met de heer Struiksma en het voortreffelijke Am- Uel bier maakte ik ook kennis met de heren R. M. Wijde- veld en A. A. de Winter, die onmiddellijk aan hei Spongat dachten en vandaar dus dit verhaaltje over mijn hobby. G. 1 i arde veld Kleuver jr. (Wij zijn de heer Hardeveld Kleuver bijzonder dankbaar voor de moeite welke hij zich heeft willen geven om dit artikel voor ons blad te schrijven en wij zijn ervan over tuigd dat zijn verhaal door onze lezers zeer op prijs zal worden gesteld. Red.) Volgens het sterrebeeld in de krant, dat nie mand au sérieux neemt maar door ieder een elke week gretig wordt geraadpleegd zit het verzamelen mij in het bloed; dat verklaart voor een deel de verzameling bier- potten bij mij thuis. Bovendien drink ik, als geboren Brabander, nu eenmaal graag een lekker potje bier en vanzelfsprekend wil je deze „godendrank" graag drinken uit een eigen bierpot. Een fraaie, moderne pot van blauw Delfts aardewerk was het begin. Deze potten wor den met de hand beschilderd en voorzien van het merk; daartoe is een corps van pla teelschilders aan De Porceleijne Fles verbon- bonden, welke praktisch allen zijn opgeleid aan een academie en daarna een leertijd in de ateliers van het bedrijf hebben door gebracht. Voor zover uit de archieven (sinds 1653) is na te gaan, heeft de Delftse aardewerk industrie in vroeger eeuwen geen bierpot ten in serie vervaardigd. Dit model dateert van de laatste tachtig jaar, nadat de directie door een wijziging in de techniek opnieuw belangstelling voor het Delfts aardewerk beeft kunnen wekken. In vele gelagkamers over de hele wereld ziet men vaak bierpotten staan als sieraad op de tapkast, soms in de grilligste vor men. Het zien van deze potten vaak ook op oude prenten kwam aan mijn Bra bantse behoefte aan gezelligheid tegemoet. Het willen bezitten van een paar van die potten groeide met de jaren uit tot de ver zameling, waarvan men hierbij enkele foto's aantreft. De geschiedenis van de bierpot is even oud als de geschiedenis van het bierMeer dan zevenduizend jaar geleden leefde er een meisje met wondermooie blauwe ogen, genaamd Arggerèk. Omdat zij de mooiste was, kreeg zij de knapste en sterkste jonge ling van de stam tot man en hij beminde haar zeer. Hij doodde beren en gaf Angge- rèk het vel als jurk. Nu was zij niet alleen de mooiste, maar ook de best geklede vrouw in de verre om trek. Zij dacht alleen aan haar geliefde en bracht vele uren van de dag door met zich voor hem op te maken. Daardoor raakte haar gehele huishouding in de war en zelfs het deeg in de vaten bedierf. Toen zij op zekere dag toen het brood op was 19

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 20