Bier in de Wereld Liberia Natuurlijk heeft de Monroviaanse pers veel aandacht besteed aan het bezoek dat Z.K.H. Prins Bernhard eind januari aan Liberia heeft gebracht Van de gunstige wind die er vooral in die dagen voor Nederland woei heeft de Amstel Brouwerij gebruik gemaakt en de heer Elink Schuurman van onze export afdeling was dan ook aanwezig om ons bier onder de aandacht van de bevolking te brengen. In de Monroviaanse kranten The Listner "Daily" en The Liberian Age kwamen grote stukken voor, waarin de heer Elink Schuurman vertelde over de Amstel Brou werij en het doel van zijn komst. Japan De nationale drank van Japan, de sake (op rijstbasis, 14% alcohol) bereikt een omzet van vijf miljoen hl per jaar, maar dit cijfer loopt terug ten gunste van het bier. Toch is bier zwaar belast en een luxe-drank, maar het is van goede kwa liteit en wordt op Europese manier ge brouwen met ondergisting. Japan bezit dertien brouwerijen met goede laboratoria en bekwaam personeel, dat is opgeleid in Europa. (L'Echo de la Brasserie). Een Japanse drankfabrikant zal binnenkort de markt verrassen met bier en whisky, waaraan het water is onttrokken en die zijn verpakt in een tube. Het enige wat men heeft te doen is een weinig bier of whisky uit de tube te knijpen en dit te vermengen met water. Het tubebier heeft nog als bijzonderheid, dat het op chemische wijze is vervaardigd en veel goedkoper is dan het 'natuurlijke' bier. Men is ook van plan de nationale drank saké (rijstwijn) te verpakken in plasticzakjes, tubes en verwerkt tot cara mels. (Het Vrije Volk) Denemarken Tuborg (e Kopenhagen heeft vóór Kerst mis 1957 een garage van 50 bij 80 meter in gebruik genomen, waarin het hele autopark (tachtig vrachtwagens) een plaats kan vinden. Het wagenpark is zo gerationaliseerd dat de wagens met leeg goed de garage binnenrijden; 's nachts worden ze gelost en weer geladen met kisten bier enz. De volgende dag rjjden ze dan weer zonder oponthoud weg. Ook is er een opslagruimte in gebruik geno men die een halve ha groot is en vijf miljoen flessen bier kan bevatten. De haven van Tuborg is de grootste par ticuliere haven van Denemarken. De pieren zijn van reusachtige flessen voor zien waarop een licht is gemonteerd. Deze flessznvuurtorens hebben eik een inhoud van 1.700 flessen bier. (Brauwelt). Malta De enige brouwerij op het eiland Malta is Simonds-Farsons-Cisk Ltd., die vierdui zend bezorgadressen heeft. Vooral in de hoofdstad Valetta is het bezorgen per vrachtwagen een probleem, omdat de straten zo nauw zijn. Men heeft dan ook speciale wagens in gebruik, maar als zo'n wagen staat te lossen kan er geen man meer voorbij. Een paradijs voor de bezor ger is de Strait Street in Valetta. Hoewel deze straat maar vier meter breed is, zijn er niet minder dan tachtig bars op een afstand van tweehonderd meter. Maar vele van die bars bestaan slechts uit een enkel vertrek, zonder bergruimte, zodat deze bars dagelijks moeten worden bevoorraad. De brouwerij heeft een jaarproduktie van dertig miljoen flessen (Simonds fabriceert ook mineraalwater en bottelt wijn en ge distilleerd), die evenwel niet alle door de 300.000 bewoners van Malta worden leeg gedronken, want veel wordt geëxporteerd naar Tripoli, Benghazi, Cyprus en Enge land. (The Brewers Guardian) Luxemburg l)e elf brouwerijen in het groothertog dom Luxemburg gaan steeds meer bier produceren. Met een totaal van veertig miljoen liter hebben zij nu 73% van de vooroorlogse produktie bereikt en wer ken nu op 56% van hun capaciteit. (The Brewers Guardian) Panama Een maatschappij met een kapitaal van een miljoen dollar zal een brouwerij gaan bouwen in David, hoofdstad van de pro vincie Chiriqui, Panama. (The Brewers Guardian) 17

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 18