dus 175 jaar geleden dat het water ele ment-af is. Het wonderlijke van water is zijn reuk loosheid, smaakloosheid en in niet te dikke lagen zijn kleurloosheid. In dikke lagen is het blauwachtig. Zelfs uniek onder de vloeistoffen is het feit, dat water bij 4 gr C (3,98 gr) zijn grootste dichtheid heeft. Bijna driekwart van het aardoppervlak is met water bedekt en het meeste is te zout om te drinken: het vormt zeeën en ocea nen. Hoe groot sommige oceanen ook mogen zijn, toch is geen enkele plek op een dier watervlakten verder dan 2.400 km van het vasteland verwijderd. De oceanen zijn het reservoir waaruit jaarlijks 352 triljoen (vijftien nullen) liter water ver dampt. Het valt daarna terug op de aarde of in de zeeën. De hoeveelheid water die jaarlijks op het vasteland valt zou een aquarium kunnen vullen van 160 m diepte en een grondoppervlakte van 21-maal die van Nederland. Zonder water zou onze planeet een dode en verlaten wereld zijn, net als de maan. Mens is hoofdzakelijk water Het menselijk lichaam heeft ca. 2,2 liter water per dag nodig. Dit verdwijnt weer uit het lichaam door transpiratie via de huid, met de uitgeademde lucht en door de nieren. Hoewel John Kendrick Bangs eens geestig opmerkte: Ondanks het feit, dat de mens voor negentig procent uit wa ter bestaat, zijn de geheelonthouders nog niet tevreden, is dit percentage niet juist. De mens bestaat voor 60 tot 70% uit wa ter en het merendeel daarvan bevindt zich in de miljarden kleine cellen die het levende weefsel vormen. Water is zeer belangrijk voor de instandhouding van het leven: een mens kan dertig dagen buiten voedsel, doch slechts een week zon der water. Het gevoel van dorst ontstaat als het lichaam meer water heeft afgege ven dan opgenomen. Maar mensen die ge wend zijn veel te drinken krijgen al dorst voor er een werkelijk vochttekort in hun organisme optreedt. Zoute en zeer zoete spijzen doen dorst ontstaan. De ver deling van het water in het lichaam is niet gelijk: speeksel bestaat voor bijna 99V2uit water, maar tandglazuur slechts voor 2%; beenderen bevatten 22% wa ter, spieren 75% en bloedserum 92%. We nemen niet alleen water tot ons als we drinken maar ook als we eten. Som mige dokters zijn van mening dat talloze mensen gezonder zouden zijn als ze ge noeg vocht tot zich namen. Het waterverbruik is de laatste dertig jaar enorm gestegen. Dit komt door de bevol kingstoeneming en onze levenswijze. Bad kuipen, wastafels, stromend water, was machines zijn normale dingen geworden, maar waren onbekend of in bescheiden aantallen aanwezig voor enige decennia. Maar ook de groei van de industrie heeft tot dat grotere verbruik enorm veel bij gedragen. Om het grote verschil tussen directe consumptie en gebruik voor andere doeleinden aan te tonen, zij vermeld, dat een Amerikaan dagelijks nog geen twee liter water drinkt, maar per hoofd wordt in de V.S. dagelijks vierduizend liter water verbruikt voor werk in huis, in de in dustrie en op de akker. In sommige stre ken aldaar kan men dan ook spreken van een waternood, een probleem dat men hier en daar tracht op te lossen door in- fmtrff NIGHTCLUB MILKBAR 15 De familie Uitsmijter in dienst 11

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 12