Uitvinders gevraagd VOOR DIRECT Hoe ontstaat een idee door A. J. A. de Winter De man die de pil uitvond was een intelligente knaap, maar de man die er een laagje suiker omheen legde was een genie. Het potlood is een prachtuitvinding geweest, maar wat denkt u van de man die op de gedachte kwam er een stukje vlakgom aan te be vestigen? Een slangetje aan de kraan tegen het spatten is een goed idee geweest, maar om boven aan dat slangetje een ruimte te maken waarin een stukje wasmiddel geborgen kan wor den zodat er schuimend sop uit de kraan komt, is een idee dat eveneens vermelding verdient. Meestal kan een uitvinding direct worden uitgewerkt, maar de uitvinder van de straal motor kon pas tastbare resultaten gaan zien toen er een metaal op de markt kwam dat tegen de hitte, die een straalmotor teweeg brengt, bestand was. Waarom heb IK daar nooit aan gedacht Roept u dat ook weieens uit? En dan voor al als u een praktische vinding gerealiseerd ziet? Natuurlijk, maar vergeet niet, dat er tussen het ogenblik dat iemand het idee krijgt en het tijdstip dat hij het gaat uitwerken, vaak vele jaren verlopen; dat het soms tien jaar duurt is beslist geen uitzondering. Vaak is het toeval. Een bollend overhemd aan de waslijn was het begin van een grote ballon, de voorloper van de Zeppelin. Een spinneweb over een tuinpad gespannen, was de aanleiding tot het construeren van een hangbrug. Een waterketel op de kachel leidde tot de uitvinding van de stoomma chine. Een lantaarn die in een toren hing te slingeren bracht de uitvinder van het slingeruurwerk op de gedachte. Een appel die uit de boom viel hielp de wet van de zwaartekracht ontdekken. Vaak ook is het ontevredenheid met het be staande. Mensen die met alle dingen te vreden zijn zullen nooit uitvinders worden. Hiermee willen wij niet zeggen, dat een tevreden gemoed niet zou bijdragen tot een betere wereld. Dominee Miconi uit Penn sylvania in de Verenigde Staten had zeker wel een tevreden gemoed, maar toch was hij ontevreden over de lange tijd die het sorteren en tellen van de collectegelden in beslag nam. Hij ontwikkelde een machine (niet groter dan een telmachine) waarin de gecollecteerde munten werden gesor teerd. Die muntensorteerders bestonden wel, maar ze waren de dominee te duur. Nu zijn er talloze mensen die ook zo'n machine wil len hebben. Uitvinden is een typisch manlijke bezigheid. Hoewel vrouwen veel plezier hebben van talloze uitvindingen, komen zij zelf nage noeg nooit op een idee. Vrouwen hebben eeuwenlang koren gemalen, maar een man vond de windmolen uit; vrouwen hebben zich altijd met het maken en verstellen van kleren bezig gehouden, maar een man heeft de naaimachine uitgevonden. Vrouwen zijn soms erg bang voor muizen, maar een man kwam op de gedachte de gewone muizen vallen te vervangen door een plastic valle tje, dat het gevangen dier geheel omsloot, zodat de vrouwen het beest niet behoefden aan te raken om het uit de val te verwijde ren, want het valletje kan met muis en al worden weggegooid. Toen de uitvinder het aan een vrouw liet zien zei zijhet is door zichtig en nou vind ik het nog eng. Hij maakte het plastic ondoorzichtig en nu is iedereen tevreden behalve de muis na tuurlijk. Maar hier is toch een goed idee van een vrouw. Het kwastje in het flesje met nagellak is een vondst en daarop voortbordurend kwam een vrouw op de gedachte de lege flesjes te bewaren. In elk flesje deed zij nu een beetje verf van de soort en de kleur die in huis voor het houtwerk was gebruikt. Zo dra er nu een schilfertje van de verf wordt afgestoten, neemt zij het flesje en schildert het beschadigde gedeelte onmiddellijk bij. 5

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 6