Het paard Vosco door J. Mantel ENIGE TYPEN De bierkoker is een bosneger. De voorouders van deze Boslandcreolen waren gevluchte slaven; hun nageslacht vormt nu een belangrijke groep van de Surinaamse bevolking; als schippers en houtvlotters onderhoudt deze bevolkingsgroep de verbinding tussen de stad en het achterland. A. Een man uit de bottelarij, die een goede vertegenwoordiger is van de grote bevolkings groep die tegenwoordig veelal stadscreolen worden genoemd. B. De voorman van de gistkelder is een Britsindiér. Het sterk groeiende Hindoestaanse be volkingselement is niet alleen in de landbouw maar ook in de handel zeer belangrijk aan het worden. C. Nog een man uit de bottelarij, ditmaal een Javaan; Javanen treft men overigens meestal als plantage-arbeiders aan. D. Met weemoed vernam ik dat Vosco op zondag 5 januari dood werd aangetroffen in zijn box. Toen mij werd verteld dat hij zo aan zijn eind was gekomen, ging er toch wel wat in me om. Van het ogenblik af dat hij bij de Amstel Brouwerij is ge komen, heb ik hem voor de wagen gehad, en hij verrichtte het werk dat ik van hem verlangde; het zijn heel wat jaren geweest. Dat hij zo plotseling stierf is een raadsel dat wel nooit opgelost zal worden. Ik heb aardige momenten met hem be leefd. De eerste jaren dat ik hem had, kon hij soms, als we uit de wijk naar huis terugkeerden, als een pijl uit de boog schie ten, het andere paard Carlo en de wagen meeslepend, dat ik soms een paar straten moest omrijden om hem weer in toom te krijgen en geen brokken te maken. Het was dan wel eens angstwekkend. De concierge van de Hogere Burger School tegenover de stal heeft ook wel eens ple zier van hem gehad. Vosco kon de stal soms uitrennen met een snelheid van een locomotief en in de tui nen er tegenover een chaos teweeg brengen, door alle planten en bloemen te vertrap pen; de directie van de Amstel Brouwerij moest de schade dan betalen. Eens op een tweede Kerstdag (het jaar weet ik niet meer) moest ik de paarden afstap pen. Met de andere paarden was het goed gegaan en als laatste nam ik Vosco. Hij liep heel rustig mee over de Mauritskade tot bij de 's-Gravenzandestraat. Opeens vier benen van de straat, een ruk en mij mee slepend, zodat ik hem moest loslaten, en hij er van door. U had eens moeten zien hoe hij langs de waterkant tot het Tropenmuseum en terug rende en zo recht door naar stal en daar stond hij voor de staldeur te wachten. Dat zijn zo de belevenissen met Vosco, een van onze mooiste paarden. 4

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 5