De afgelopen maanden Ja, 't is weer achter de rug: het bockbier, de marsepein, de kerststol en de oliebol. We hebben het nieuwe jaar begroet en zijn er vol goede moed aan begonnen. Hoe vond u het bockbier dit keer? 't Was weer goed, vonden wij. Een complimentje voor de brouwmeester en zijn mannen. Leuk is het zo eenmaal per jaar een heel bijzonder biertje. We hebben er dan ook wat bijzonders voor gedaan. We bedoelen die machtige bok temidden van geïllumi neerde biervaten op de spanwagen. Het was een feestelijk gezicht en menigeen van ons personeel zal, als hij op een avond in de stad liep en plotseling de wagen opmerkte, verrast hebben stilgehouden om deze rijden de bockbier-reclame na te ogen. Ook in Groningen is onze bockbier-reclame opgevallen, getuige dit stukje uit het Nieuwsblad van het Noorden: „Misschien hebt u op de bierwagen deze week in deze stad wel een bok zien zitten. Dat is geen blinde passagier maar alleen een bewijs dat er weer bockbier is. Maar dat wist u waarschijnlijk al". En wist u ook al dat het bockbier waar schijnlijk al van de Germanen stamt? Do- nar placht er soms met zijn zegewagen, ge trokken door bokken op uit te trekken. Als er ter ere van deze god werd gefeest dan werden er bokken geofferd en de Ger maanse vrouwen brouwden er een bijzon der soort bier bijbokbier. Einbeck is een stadje in de provincie Hannover en daar, zo zegt de overlevering, werd voor het eerst bockbier gebrouwen. Het stadje werd in vroeger eeuwen ook wel Ainpock genoemd. En volgens oude geschriften is men in het Münchener Hof- brauhaus reeds in de zeventiende eeuw be gonnen met het brouwen van bier zoals dat in Einbeck gebeurde. Het is dus aan te nemen dat dit het oertype van het Mün chener bockbier is geweest. Er is ook een oud verhaal dat spreekt van een Russische grootvorst die in het huwe lijk zou treden met een Beierse prinses. Daar het huwelijk door diplomaten was voorbereid hadden de jongelui elkaar nog nooit ontmoet. Terwijl zij op weg is naar Rusland komt de grootvorst tot andere ge dachten en stuurt haar terug. Maar schaam te en verdriet knakken de gezondheid van de jonge prinses en in Einbeck aangekomen kan zij haar reis niet voortzetten. Zij zweeft daar geruime tijd tussen leven en dood. Maar haar sterke gestel en hét Einbecker bockbier helpen haar er bovenop. Eenmaal in München terug mist zij het voortreffe lijke bockbier en zij smeekt haar vader, de hertog, haar deze versterkende drank te ver schaffen. Deze laat het bier komen, maar omdat deze procedure hem op den duur te kostbaar wordt, komt er een brouwmeester uit Einbeck en voortaan wordt in München Einbecker bockbier gebrouwen. Bockbier is een koppig bier met meer al cohol (6Yi%) dan de gewone bi^taorten (5%). Er gaat niet méér hop in^Jar er wordt ongeveer 35% meer gerstemout ge bruikt dat tevens gecaramelliseerd is. Bock bier is daarom niet alleen veel zwaarder, maar is ook donkerder gekleurd -robijn rood. Het heeft een eigen, speciaal aroma. Bockbier wordt reeds in augustus/september gebrouwen en de betrekkelijk kleine voor raad is, door de grote vraag, eind januari schoon op. Voor de nieuwelingen in ons bedrijf is de kennismaking met het bockbier bijzonder- vergemakkelijkt door de verstrekking van de pullen, zes of twaalf. „Gunst, ik wist niet, dat hij getrouwd was", hoorden we een meisje zeggen. Op de vraag hoe zij dat nu zo plotseling te weten was gekomen, antwoordde zij: „O, hij haalde twaalf flesjes bockbier Ja, zo gaat dat als er bockbier is. Gefronste wenkbrauwen. Die hebben wij in groten getale gezien de afgelopen maand. Allemaal naar aanleiding van het-,vorige nummer. Weet u niet, dat de ju^ J tekst van de spreuk op het jubilerenffe raam (zie: Mijlpalen) luidt: de dorst is soet om 'tgeen hem lesschen moet? Ja, wij wisten het, toch stond er: de dorst is goed Weet u niet, dat er blikken bier in plaats van flessen in die dozen zaten? (onder schrift pag. 22). Wij blikken en blozen om die blikken in dozen. Weet u niet, dat de naam is Bobby Benson en niet Benny Benson? (pag. 20) Wij hebben ons naar de kleerkast begeven en het boetekleed aangetrokken. Het ont siert u niet, zeiden de gefronste wenkbrau wen

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 2