Bier in de Wereld WEER STATIEGELD De heffing van statiegeld op flessen is in Duitsland in 1935 ingevoerd, maar in 1948 werd dit afgeschaft. Alleen in Saarland betaalde men nog steeds statiegeld. De honderd brouwerijen in de centrale en noordelijke Oberpfalz zijn over eengekomen weer staangeld te vragen met ingang van 1 december 1957, ook in Neder- Beieren is men hiermee op 16 december d.a.v. begonnen. De redenen zijn dat het pu bliek de flessen als waardeloos verpakkings materiaal wegwierp of gebruikte om er al lerlei vloeistoffen in te bewaren. Dit laat ste wil men zoveel mogelijk voorkomen omdat er herhaaldelijk ongelukken met do delijke afloop gebeuren doordat mensen een bierfles nemen in de waan dat er bier in zit, hoewel de fles in werkelijkheid een dodelijk vergif bevat (vlekkenwater, insec tenbestrijdingsmiddel, zuren, lysol e.d.) (Brauwelt) „PRESTIGE DE LA FRANCE" Voor de negende maal is het diploma „Prestige de Ia France" uitgereikt en wel aan een brouwerij, namelijk Kronenbourg. Het diploma is ingesteld om die steden, maatschappijen en groeperingen te eren welke het meeste hebben bijgedragen aan de goede naam van Frankrijk. Eerder werd het diploma uitgereikt aan de compagnie Transatlantigue, Schneider, Saint-Gobain, Péchinez, Mazda, Société marseillaise de crédit, Pathé-Cinéma en het Theatre national de l'Opéra. (La Gazette de Jean Primus) GRATIS BIER DRINKEN In Lübbecke (West-Duitsland) kan men op een zondag in de zomer gratis bier drinken. Ter gelegenheid van het Bierbrunnenfest stroomt het bier uit een fontein en ieder die er een glas onder wil houden kan dat zonder bezwaar doen. Verleden jaar viel het feest op 18 augustus. Welke datum voor aanstaande zomer is bepaald, is ons onbekend. Maar de reisbureaus van de Bondsrepubliek proberen de vakantiegan gers naar Lübbecke te krijgen teneinde hen te kunnen laten meegenieten van het gratis- bierfestijn. VERKIEZINGEN EN BIER Op de laatste dag van de verkiezings campagne heeft de partij van dr. Ade nauer een aanplakbiljet gepubliceerd, waarop stond te lezen: „In 1949 dronk iedere Duitser slechts 28,42 liter bier, in 1956 kon hij er 71,28 liter nuttigen. Laat deze toeneming voortgaan: kies christen democraat." (La Gazette de Jean Primus) BIER IN BELGIE Hoewel het bierverbruik per hoofd in Bel gië het vooroorlogse peil nog niet heeft bereikt (196 liter) staat dit land toch aan de spits: in 1956 dronk men gemiddeld in België 145 liter; hierop volgen Australië met 108 liter, Nieuw Zeeland met 99, het Verenigd Koninkrijk met 81, Duitsland met 73, (volgens dr. Erich Kaindl in Bier unser Volksgetrank is het cijfer 70,6), De nemarken met 64, Canada met 61 en de Verenigde Staten met 60. In Frankrijk dronk men in dat jaar 29 liter, in Neder land 18 en in Italië 3,6 liter. Men gaat in België meer en meer bier in flessen drinken, zodat nu het aandeel van het flessebier zeventig procent van de to tale verkoop bedraagt. Het aantal brouwerijen beliep in 1952 551, in 1956 was dit geslonken tot 458. (Weekberichten van de Kredietbank) GEMIDDELDEN. In 1957 rookte iedere Westduitser gemid deld 913 sigaretten, dronk zeventig liter bier (in Beieren zelfs 125 liter) en elf liter wijn. Hij gaf van iedere Mark tien Pfennig aan rookartikelen en drank uit. (Deutsche Brauwirtschaft) GELEZEN OP EEN BIERPUL Time was is past. Thou canst not it recall. Time is thou hast. Employ the portion small. Time future is not and may never be. Time present is the only time for thee. (Was is verleden tijd, die ge niet kunt terugroepen. Is hebt ge nu. Gebruik het kleine beetje goed. De toekomst is er nog niet en komt misschien ook nooit. Het heden is de enige tijd die voor u van be lang is.) 22

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 23