Gelukkige vinder De rondleiding door ons bedrijf was bijna ten einde. Een gezelschap dames had met stijgende verbazing kennis genomen van het vele werk dat vereist is om een goed Amstel-produkt te verkrijgen. Bij de uit gang van de kuiperij daalde men het trap je af en toen stapte een van de dames mis en vielDe schrik was groot, temeer toen bleek dat zij niet onmiddellijk kon opstaan. Bij nader inzien viel het nogal mee en ondersteund kon zij de tocht naar de kelder ondernemen. Hier was zij het leed snel vergeten. Maar de volgende mor gen belde zij op om te vertellen dat zij haar broche was verloren. Als gastheer dient men alles in het werk te stellen het verlorene te zoeken en daar om werd onmiddellijk een speurder de J. J. VonhofF route langs gestuurd, die in alle hoeken en gaten zocht naar de broche, die een grote waarde vertegenwoordigde. Maar tevergeefs. Inmiddels werd een mededeling opgehan gen waarin iedereen verzocht werd uit te zien naar het verlorene. De heer J. J. Vonhoff, lorriedrijver, wist waar de broche was, want hij had hem 's morgens al gevonden, maar omdat hij het sieraad, dat zeer vuil was, vluchtig had bekeken was de waarde niet tot hem door gedrongen en zodoende lag de broche even later op een hoop afval Tot de vinder de bekendmaking las en zich spoedde naar de plaats waar hij de broche had weggeworpen. Daar lag hij nog en zo doende kon de gedupeerde dame haar broche terugontvangen. Dat mevrouw blij was haar broche terug te hebben, lag voor de hand, maar door haar ruime beloning heeft zij van een eer lijke vinder een gelukkige vinder gemaakt. HONDERDVIJFTIG JAAR GELEDEN werd DE SCHOOLMEESTER geboren Op 12 maart 1808 werd in Rotterdam Ger- rit van de Linde Jansz. geboren. Aanvanke lijk studeerde hij godgeleerdheid en maakte in 1830 de Tiendaagse Veldtocht mee. Toen ging hij naar Londen waar hij hoofd werd van een kostschool. Hij schreef een groot aantal komische gedichten onder de schuilnaam De Schoolmeester. Ze werden in 1860 met een voorwoord en een levens beschrijving uitgegegeven door Mr. Jacob van Lennep. Van de Linde stierf in 1858 en is nog geen vijftig jaar geworden. Maar zijn gedichten, die van een humoristisch talent getuigden en vele malen werden herdrukt, zijn levend gebleven. Want wie heeft nog nooit gehoord van „de leeuw is eigentlijk iemand, die bang is voor nie mand Maar minder bekend zijn de berijmde tekst en voor uithangborden, die Van de Linde heeft geschreven. Hier volgen er enkele: Alle menschen hebben geen verstand van bier; Doch die er verstand van hebben, die komen hier. Wandlaar met een leêge zak, Ga maar voorbij op Uw gemak. Wandlaar met een volle tas. Kom eens in en drink een glas. Wandelaar, ik zit mij hier toch in 't buffet te verveelen, Zullen wij eens samen een glaasjen drinken, en voor 't gelag een smousjasjen spelen?1) Jeugdige reziger, mijn vrouw en ik zijn vandaag van huis, Doch mijn twee jongste dochters zijn t'huis. De 27ste van deze maand was het een eeuw geleden dat Van de Linde stierf. Zijn ge boortestad Rotterdam heeft een straat naar hem genoemd, de Gerrit van de Lindestraat. 1) smousjas, een kaartspel voor twee personen, een soort vijfhonderden, waarin de jas of boer de hoogste troef is. De Japanners beweren dat het vlees van hun runderen zo smakelijk is omdat zij hun vee rijst en bier te eten geven. Ook worden de dieren tweemaal per week gemasseerd, zodat het vet gelijkmatig over het gehele lichaam wordt verdeeld. 16

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 17