per maand werd omgezet gaat nu per dag om Dat is een gedeelte van het wonder. Het andere gedeelte is de mens naast de verko per-directeur Duysens. De mens die naast hem staat en nochtans elke morgen in de zelfde broekspijpen stapt en met dezelfde lippen een sigaretje rookt. De mens die in de zo eenvoudig lijkende Limburgse samen leving zakenman is en biechtvader, bescher mer van de moraal en baas van vijf werk nemers in het begin. Nu staan negen kantoormensen op als u zou roepenkantoor, aantreden. In totaal werken er nu zeventig mannen in Heerlen. Mannen, ja, want vrouwen zijn er niet. „In de brouwerij geen vrouwen", zegt Duysens nu. Maar reeds tweeëndertig jaar zorgt me vrouw Habets al voor het schoonhouden der lokaliteiten. Sinds kort is er een vrouw bijgekomen. En sinds kort ook schenken deze vrouwen koffie op het kantoor. Vroe ger dronk men bier 's morgens, maar bier drinken bij het brood ligt niet iedereen. Oudgedienden genoeg daar in Heerlen. De heer Duysens wijst ze ons aan, die daar en die. Ze zijn al tientallen jaren in het Am- stel bier. De heer Geelen voorop: „Hij is er drie maanden korter dan ik", zegt de heer Duysens. „ik was in 1919 begonnen en natuurlijk meestal weg, maar de telefoon moest worden aangenomen en toen had ik een overbuurman, die wel bij me wilde ko men. Dat was Geelen De man in kwestie rookt rustig door en weet niet dat men het over hem heeft. Het is ook voor hem een drukke dag geweest. 3 januari 1958 Het begon om elf uur die morgen van de derde januari. Er werd niet gewerkt en langzaam begon „de kelder" vol te lopen. Wij zetten dat woord kelder tussen aanha lingstekens, want wij vinden een ruimte die je via een trap naar boven bereikt, geen kelder. Maar dat is nu eenmaal niet anders in Heerlen, waar ook de legkelders via een trap naar boven bereikt kunnen worden. In de rijk met eikehout betimmerde ruimte zijn ze gaan zitten, de chauffeurs en de monteurs, de timmerlieden en de kantoor mensen. Er is koffie gedronken en bier, de sigaren kwamen op tafel en om twaalf uur verscheen de directie uit Amsterdamde heren Van Marwijk Kooy en Jhr. Six van Hillegom, begeleid door de heren Kranen- berg, Van Voorst van Beest, Bossard, Helms (Groningen) en Verbeek (Rotter dam). De wand is fris beschilderd met een lan delijk tafereel en de zon speelt door de rui ten. Buiten vriest het, maar binnen is de gezellige warmte temidden van de mannen die hun vrije dag nuttig besteden: bier en sigaren en dadelijk een Limburgse koffie maaltijd. Ergens in Heerlen staat het restaurant Ca- stellum, sinds jaren een Amstel-bolwerk. Beneden in de kelder is het restaurant Le Gourmet, gelijkvloers een café-dancing. Propvol hangen de kapstokken, want ieder die in Heerlen voor de Amstel werkt is gekomen om te genieten van de rijkvoor- I ziene dis en mede trots te zijn op de tra dities van Limburg. Trots tegenover de genen die uit Holland zijn gekomen. Een klein meisje, Charlotte Beckers, dochter van de directeur van Castellum biedt me vrouw Duysens witte seringen aan onder het uitspreken van een alleraardigst wens je. Ze is elf jaar en weet dus dat het rode jurkje haar schattig staat. Later doet ze het wensje nog eens over voor de fotograaf. De bezoeker van boven de Moerdijk kan zijn ogen laten gaan over de tafels die met bonte kleedjes zijn belegd. En wat daar al lemaal opstaat tart de beschrijving. J. DUYSENS De nieuwe directeur van ons filiaal Heerlen werd op 28 juli 1925 te Heerlen geboren en ging na het doorlopen van de HBS in militaire dienst. Nadat hij de Hogere Techni sche Brouwerijschool te Gent had doorlopen, werd hij in ok tober 1953 in Amsterdam bij de technische dienst van de Amstel Brouwerij geplaatst en teneinde ook administratief zich voor te bereiden op zijn plaats als rechterhand van zijn vader werkte hij eveneens op het kan toor. In novemer 1954 keerde hij naar Heerlen terug en as sisteerde daar de directie. De heer Duysens die zich vooral door de commerciële kant van 't brouwbedrijf voelt aangetrokken, is gehuwd en heeft een dochtertje van vijf tien maanden, Monique ge naamd. 11

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 12