Van bierblik tot waterpijp ziend, „hoezo nou kaas?" „Ja, kaaszei ik, „kaas", en ik spelde het nog een keer ook: „Kaa-aa-aa-es „Ach", zeiden ze toen, „hij is niet lekker: er zat helemaal geen kaas op. Rookvlees. En één met koek. En het was evenveel als anders. Kaas; jij bent niet lekker!" Ineens slaakte ik toen die rauwe, die ver schrikte kreet, die de buren zelfs nader bij riep. „Wattister?", riepen ze thuis. Ik sprong op. Ik greep mijn tas. Ik opende die. En keek erin. En zag deel III van de trilogie. Alsmedetwee oranje broodtrommel tjes. Twee. Een daarvan, zo wees het onderzoek uit, was ledig. Het andere evenwel bleek gevuld met boterhammen met rookvlees. En één met koek. „Ooooriepen ze thuis, „wat gemeen van je! Ooo! O, wat zielig voor die me neer. Jij ook altijd! En nou is hij ook z'n trommeltje nog kwijt, in-zielig voor die man! Wat ben jij toch een bruut!" Vindingrijk is deze inwoner van Cairo in ieder geval, want hij zit hier op de hoek van een straat rustig een waterpijp te ro ken, die hij heeft vervaardigd van een Am- stel-bierblikje. Er is een taps deksel op ge soldeerd, met aan de zijkant een tuitje waarin het pijproer is gestoken. Bovenin is een opening voor een schoorsteentje dat tot in het water, dat in het blikje zit, door loopt. Het schoorsteentje wordt bekroond door een aarden trechter, waarin de tabak brandt. Onze vertegenwoordiger in Cairo bracht bij een recent bezoek aan ons hoofdkantoor bij gaande foto mee en ook de waterpijp, zodat wij ons van de constructie hebben kunnen overtuigen. Om ook onze lezers een in zicht te geven gaat een detailfoto hierbij. 18

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 19