op perslucht. Daartoe zijn door alle steen gangen persluchtleidingen aangelegd en op bepaalde punten kan de locomotief- machinist zijn cilinders vullen om verder te rijden. Wij gaan nu een wandeling naar het kolen-„front" maken. Weet u dat zo'n wandeling ruim een uur in beslag neemt? Dwars op de steengangen lopen de grond- galerijen. Deze galerijen lopen op of af, al naar gelang de ligging van de kolenlaag. Het gedeelte waar wij naar toe gingen liep v/at op. Twee galerijen lopen dwars onder de grond door en verbinden het ene en het andere eind van een pijler. Uit zo'n pijler wordt nu de kolen gehakt. Dat hakken gebeurt met een pneumatische afbouwhamer, die met samengeperste lucht wordt aangedreven. Een bepaalde groep mensen bouwt steeds verder aan de galerij. Ik zal proberen u te vertellen hoe dat in z'n werk gaat. Er wordt gewerkt in drie ploegen. De eerste groep komt op en begint de kolen- laag, die midden in de voorwand van de galerij loopt, weg te halen met de pneu matische hamers. Zij gaan daarmee door tot een diepte van ongeveer 21/2 meter. Dan wordt midden in de wand een kring van vier gaten geboord en deze gaten wor den gevuld met schietpatronen. Het geheel wordt dan opgeblazen en er ontstaat een groot gat. Om dit gat heen wordt een tweede kringlading aangebracht, dit wordt weer tot ontploffing gebracht en het gat is groter geworden. Dan wordt de laatste lading aangebracht. Men noemt dit dan het aanbrengen van kop- en voetschoten. Na de derde ontploffing is de galerij een dikke twee meter langer geworden. De tweede groep gaat dan alle stenen op ruimen en het stutwerk aanbrengen; de verlenging van de galerij is nu klaar. De derde groep gaat dan de transportband, welke door de hele galerij loopt, de verse luchtleidingen en persluchtleiding enz. ver lengen. Zo worden de galerijen, dwars op de kolenlaag, steeds langer en hebben de mensen die de kolen halen uit de pijlers steeds twee galerijen waar zij heen kunnen. De pijlers, dit zijn dus eigenlijk de steen koollagen, lopen achter de galerijen aan. Amstel Bier ondergronds In Dendermonde, België, ligt ons bier opgeslagen in de koele ondergrondse ruimten van een fort, het Bastillon Watertoren, zoals het wordt genoemd. Dendermonde ligt ten noordwesten van Brussel en de straat waaraan deze opslagplaats is gelegen heet Leopold de Tweede-straatons kantoor in Brussel ligt aan de Boulevard Leopold II 14

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 15