Onze Ideeënbus zeven beloonde ideeën De aansporing in het Spongat van januari j.l. om nieuwe ideeën in te zenden, heeft maan denlang geen resultaat opgeleverd. De bus was en bleef leeg, behalve als de liefhebbers voor kaarten voor een interlandwedstrijd hun aanvragen erin hadden moeten deponeren. Het is onbegrijpelijk, dat er onder de honderden werknemers, die aan ons bedrijf ver bonden zijn, geen ideeën zouden leven, om aan machines of toestellen verbeteringen aan te brengen, om een bepaalde methode van werken te verbeteren, materiaal te besparen, kortom doeltreffender te werken. Is het soms schroom, die de mensen weerhoudt voorstellen in te zenden, of de moeilijk heid om een bepaalde gedachte op papier te zetten? In het laatste geval kan men zich altijd tot een lid van de commissie wenden of tot een baas of chef, die vanzelfsprekend bereid zijn de helpende hand te bieden. Ieder voorstel wordt door de Ideeënbus commissie serieus behandeld, terwijl getracht zal worden de binnengekomen voorstellen zo spoedig mogelijk te behandelen. Het maakt geen verschil of men een voorstel indient op de bij de portier te verkrijgen formulieren dan wel op een gewoon velletje papier. De ontvangst van elke binnengekomen brief wordt bevestigd, terwijl na de behandeling door de commissiehaar duidelijk om schreven standpunt ten opzichte van het ingediende idee, schriftelijk ter kennis van de inzender zal worden gebracht. In de verstreken weken zijn zeven nieuwe ideeën ingezonden, die inmiddels door de commissie zijn behandeld. Het resultaat hiervan is, dat voorstel 5748 om de cilindrische in- en uitlaatafdichtings- ringen van de kiemtrommels te vervangen door platte rubberringen met plaatijzeren steunring, gunstig werd ontvangen en be loond werd met 25, voorstel 5749 afkomstig van dezelfde inzender werd be loond met 10.Hij deed het simpele voorstel aan de hand om de oliepotten in de mouterij met plastic zakjes tegen stof te beschermen. Ook in andere afdelingen is deze methode toegepast. voorstel 5750 Om het geruis van de ventilatoren van de oliebranders in het ketelhuis te doen ver minderen stelde inzender voor om lucht kokers aan te leggen voor het aantrekken van koele lucht uit de stookgang, terwijl hij bovendien met voorstel 5751 met een idee kwam om een tank te ver vaardigen bij de olieschuit om het con densaat in op te vangen. Reeds lange tijd bestaat bij de bedrijfslei ding het voornemen, zij het op andere wijze dan de voorstellen beogen, verandering in beide situaties aan te brengen. De commis sie meende echter de inzender, die niet van de bedoelingen van de bedrijfsleiding op de hoogte was, een aanmoedigings premie te moeten geven van 5, voorstel 5752 Het defect raken gedurende de vaart van de koelwaterpomp van de motor van een bierschuit, op een plek waar het niet moge lijk is te meren, gaf twee inzenders aanlei ding een voorstel in te dienen om een hand pomp bij de koelwaterpomp te plaatsen, om in geval van nood, de motor van koelwater te voorzien tot een veilige ligplaats is be reikt. Dit voorstel zou dan pas verwezenlijkt kun nen worden indien er een goede signaleer- inrichting in de stuurhut aanwezig zou zijn, om het euvel direct te melden. Zou men pas na een kwartier, nadat de pomp is af geslagen, tot deze ontdekking komen en dan met behulp van de handpomp rivier water door de cilinder pompen, dan be staat grote kans op ernstige beschadiging van de motor door te grote afkoeling. Beide inzenders ontvingen een aanmoedigings premie van 5,met de aantekening, dat mocht binnenkort een goede signaleerinrich- ting ontworpen kunnen worden, hun voor stel opnieuw onder de loep zal worden genomen. voorstel 5753 Drie partners dienden een voorstel in voor verbetering van de bediening van de lucht- kleppen in een stoomketel. Dit voorstel, dat inmiddels in practijk is gebracht, betekent inderdaad een vereenvoudiging. Gezamen lijk ontvingen zij 15,als beloning. 11

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 12