Vet Smet A. J. A. de Winter Ik stond in de keuken met sodawater een paar glazen te wassen. Wij zouden bezoek krijgen en ik wilde een biertje schenken. „Wat doe je daar nou?" vroeg mijn vrouw, die verbaasd de keuken binnenkwam. „Ik maak de bierglazen schoon", zei ik en pakte een ander glas op. „Bierglazen schoonmaken?" vroeg ze. „Die stonden toch schoon in de kast?" Wat ver tel je me nou!" Ik wilde iets gaan vertellen over „bier- schoon" enzovoort, maar ik bedacht me en zei: „Natuurlijk stonden ze schoon in de kast, maar het water liep er niet gelijkmatig uit. Iets vettig en zo „Vettig?" Ze begon een beetje boos te wor den. Heeft u dat nou ook weieens als u aan de glazenkast komt? „Ja, vettig. Vet is de grootste vijand van je bier", verklaarde ik. „Luister nou esdie glazen heb ik gewas sen, gewoon in het sop en daarna met een schone doek, zo uit de kast, afgedroogd. Waar komt dat vet vandaan, waar jij het over hebt?" „In de eerste plaats mag een bierglas nooit in sop worden gewassen en in de tweede plaats (het is een beetje gemeen, want mijn vrouw heeft het land aan die eerste-en- „Er klopt iets niet met de bovengisting tweede-plaats-betogen) kan je doek nog zo schoon zijn, ja, zelfs nieuw, maar geheel vetvrij is-ie nooit". Ik had mijn rede be ëindigd en ook de glazen waren schoonhet water liep er prachtig gelijkmatig uit. Toen ging de bel, het boze gezicht van mijn vrouw klaarde op en ze baastte zich om te gaan opendoen. Even later stonden twee vrouwen elkaar joelend te begroeten en ik liep de keuken uit, mijn handen na- drogend met mijn zakdoek, om mijn vriend rustig en mannelijk, zoals een gastheer be taamd, welkom te heten. „Verbeeld ik het me of is je hand werkelijk nat?" vroeg mijn vriend. Hij is een ware vriend en mag mij dus onverbloemd de waarheid zeggen en krasse vragen stellen. Mijn vrouw lachte. „Ja, dat kan best zijn, hij heeft net de glazen schoongemaakt". „De glazen schoongemaakt?" herhaalde mijn vriend terwijl wij de kamer binnen gingen. „Natuurlijk", zei mijn vrouw, „doe jij dat dan nooit? Wij wilden jullie straks een biertje aanbieden en dan moeten de glazen goed schoon zijn. Sodawater en zo Aanvankelijk lachte ik als de boer met de kiespijn maar toen ik in de toon van mijn vrouw geen spoor ironie ontdekte, drukte mijn gelaat vanzelfsprekendheid uit. Maar binnenin mij riep een stem: Wat zeg je daarvan Enfin, het is een leuke avond geworden. Ik heb plezier gehad van mijn bierschone glazen, want ik demonstreerde hoe je ook met bier uit een fles een goede manchet kunt krijgen „Weet je, dat ik trots op je was vanavond?" zei ik tot mijn vrouw, die de ene asbak in de andere omkeerde. Ze hield er subiet mee op. „Trots? Vanavond alleen maar?" „Nee, wel meer natuurlijk", verbeterde ik haastig, „maar ik maak alleen maar melding van de trots van vanavond omdat ik het zo waardeerde dat je die geschiedenis van dat glazen spoelen zo volkomen serieus door vertelde".

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 10