„Er zijn moeilijkheden" prevelde ze voort. „Over een vrouw. Ik zien een vrouw". Het ging vlugger dan welke advertentie ook. Nog geen drie minuten zat ik daar of hup, daar zag ze de werkster al. En daar had ik nou maanden voor in de ellen de gezeten. Ik was door het dolle heen. „Wie is het, waar kan ik haar vinden" vroeg ik opgewonden. „Uit haar kleine oogjes keek ze me slim aan. „Aha, staan de zaken zo" zei ze. „Tjadaarvoor zou ik de bol eens motte bekijke. Da's 3.50 extra. „De bol joelde ik want in sommige op zichten ben ik geen krent. Trouwens, ik begon 't nu echt spannend te vinden. Uit een muurkast haalde ze een soort glazen kerstboombal te voorschijn, zonder stukjes eruit zoals ik ze me van thuis herinner. Ze plaatste 'm in een heilige stilte voor zichtig midden op het soepkleed en liet haar benige neus er een geslaagde landing op maken. Ik had moeite te zien waar haar neus ophield en de bol begon. „Consentrere, diep consentrere" murmelde ze. Ik moest even denken waarop en koos haar neus. „Donker" hartstikke donkerbegon ze. „Nee, wachtik zien geldeen heleboel geld Ja hale je de koekoek" dacht ik, „voor niks krijg je ze niet". „D'r is een speld'r is een man in het spel, eennee wacht, twee, ik zien twee mannen". „En die vrouw" vroeg ik want we moch ten niet afdwalen. „Nee rièe, ik zien twee mannen. Die vrouw is weg maar die mannen zien ik duidelijk z6 willen bij U komenze willen ze willen contact met U zoeken voor nee waarvoor zou ik niet kennen zegge. Daarvoor zou ik contact moeten zoeken". „Met die mannen?" vroeg ik want het werd me steeds onduidejijker. Ze keek me vernietigend aan. „Contact kost 5 guide extra zei ze: „Die vrouw, Zoekt U nou nog 's naar die vrouw'1 smeekte ik. „Ze jwas er toch daar net. U zag haar toch? „Ik moet die man nen hélemaal niet, ik moet die vrouw „Maar die mannen moeten U" kaatste ze venijnig terug en een beetje kwaadaardig: „Daar wist U toch zeker wel van. Of niet soms?" Ik werd nu echt een beetje kwaad. „Ik weet niets van twee mannen en ik wil ook niets van ze weten" schreeuwde ik. „Ik wil die vrouw." „En ik zien twee mannen in me bol en meer niet en als U wil weten wie dat zijn en wat ze willen mot ik contact zoeke en contact kost 5 guide", schreeuwde ze terug. „Mot ik contact zoeke, ja of nee?" „Nee dank U" zei ik bits, in ieder geval bevredigd dat ik het neusprobleem had op gelost. „Dat doe ik zelf wel als ik er be hoefte aan heb." 5,50 Iigter schoot ik m'n jas weer in en daarna lijn 4. Toen ik, helemaal ontmoedigd, in de Utrechtse straat uitstapte en langs de Kei zersgracht liep, op weg naar m'n afwas, het ongeboende linoleum en de onopge maakte bedden, botste ik in sombere ge dachten tegen een man op. „Pardon" zei ik en keek 'm aan. Hij had een rose ge streept jasje aan. 't Was een huisknecht. Nee, ik ben niet teruggegaan naar Mevrouw Montelesi want die gang was toch wel erg donker en er gebeuren tegenwoordig zulke enge dingen. Maar soms, onder de afwas vooral, denk ik nog weieens terug aan die middag toen twee huisknechten als het ware om contact lagen te smeken. Maar waar ik niets van wilde weten. En bijna altijd sneuvelt er dan, een stuk serviesgoed. 27

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 28