Onze taak: zelfbescherming ook is, in tal van gevallen niet in het centrum van het getroffen gebied maar wel aan de randen en daarbuiten, met be trekkelijk eenvoudige middelen nog rede lijke bescherming is te verkrijgen. Of Nederland met A-bommen zal worden aan gevallen is natuurlijk niet te voorspellen. Omdat wij niet zeker weten dat zij NIET tegen ons gebruikt zullen worden, moeten wij erop rekenen dat dit WEL zal ge beuren. Indien een A-bom in een dichtbe bouwde stad wordt afgeworpen, zullen wij zeker moeten rekenen op: 10.000 geheel verwoeste huizen, 50.000 zwaar bescha digde en 100.000 licht beschadigde; maar wat nog erger is 15.000 doden en 45.000 gewonden. In '40'45 zijn geen strijdgassen gebruikt, maar dit geeft natuurlijk niet de zekerheid, dat dit in een volgende oorlog niet het geval zal zijn. Hetgeen hier is verteld, is niet prettig om te lezen. Men moet de dingen echter bij hun naam noemen. Hoe meer men ervan hoort, hoe meer de overtuiging komt dat men zich op deze zaken kan en moet voor bereiden en dat een ernstige voorbereiding het aantal slachtoffers zeer kan beperken. Wij moeten ons gedragen voelen door de overtuiging, dat wij zeer veel menslievend werk kunnen doen en belangrijk kunnen bijdragen tot leniging van de nood. Voorts bestaan er nog projectielen die van grote afstand komen (zoals de U bekende duitse V-l) ze worden op grote afstand afgeschoten en veelal radiografisch be stuurd. Strijdgassen kunnen met bommen uit vlieg tuigen worden afgeworpen, maar ook kan men het sproeien in de vorm van vloeistof. Als U mijn eerste stukje goed gelezen heeft, zult U tot de conclusie zijn gekomen dat er een kleine misdruk heeft plaats gevonden. Tocht zult U het geheel wel be grepen hebben en mochten er vragen zijn, of heeft U iets, dat voor U nog onduide lijk is, de H.B.Z.B. en ondergetekende willen dit gaarne met U bespreken. Na lezing van dit tweede artikel mag U NU WETEN: 24

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 25