De B.Z.B. (2). door G. Struiksma U heeft in het voorgaande artikel kunnen lezen -wat wij aan materiaal bezitten en het aantal personen dat nodig is om dit materiaal zo efficient mogelijk te bedienen. De laatste zin was toen Wat kunnen, zullen en moeten wij ermee doen?" Hiervoor hoef ik slechts terug te grijpen naar het begin van mijn eerste praatje wij jagen slechts een vredesdoel na, en wel: a) hulp bieden; daarover valt niets te zeggen. Ieder voor zich zal daarbij de helpende hand willen bieden; b) leed verzachten; dat spreekt ook voor zichzelf. Als er iemand een ongeval krijgt, dan wilt U hem of haar zover het in Uw vermogen ligt, helpen. Als we de beschikking hebben over een groot aantal EHBO'ers (zoals thans het geval is) zal deze taak eenvoudiger te vervullen zijn; c) slachtoffers redden; dat willen we alle maal voor de BZB zitten er nog enkele andere factoren aanvast, n.l. hoe halen we slachtoffers onder puin vandaan hoe redden we slachtoffers met grote verwondingen? hoe helpen we slachtoffers die door gas besmet zijn? en hoe halen we slachtoffers uit radio-actiefgebied Dit kunnen we aanleren en hier ligt dus een mooie taak voor de redders en opruimers; d) het normale leven op gang houden; begrijpelijk door te werken ver dienen we loon door loon te ver dienen kunnen we in het levensonder houd van onszelf en ons gezin voor zien maardan moet er ook werk zijn en dus moeten we proberen onder alle omstandigheden het normale leven op gang te houden; Wij weten gelukkig niet wat ons te wach ten staat. We weten niet of we te doen krijgen met een Atoom-oorlog, met een Bacteriologische-oorlog, met een Chemi- sche-ioorlogwe weten het niet. Laten we slechts hopen dat we nergens mee te maken krijgen. Maarals er wat komt laten we dan weten wat we kun nen doen. Juist daarom moeten we klaar zijn met de D.B.B.B. maar ook met onze eigen BEDRIJFSZELFBESCHERMING. Onmiddellijk moet worden toegegeven, dat ook de meest volmaakte uitrusting en or ganisatie geen rampen kan voorkomen. Helaas zullen ook bij de beste verdediging rampen, als bominslagen e.d., plaatsvin den. Maareen goed-"georganiseerde bedrijfszelfbescherming, met goed geoefend en welwillend personeel kan veel leed ver zachten. Als U zich met vertrouwen en met inzet van Uw hele persoon aan deze menslievende taak kunt geven, dan zijn we waar we wezen moeten. Zulk een mooi doel moet in tijd van nood de inspanning dubbel en dwars waard zijn. Nederland zal, als er oorlog komt, wellicht geen slagveld worden. Door z'n vlakke kust en z'n grote havens zal het vermoe delijk „achterland", zogenaamd „étappen- gebied", worden. Door ons land zal dan de grote aanvoer plaatsvinden en juist daardoor zal een tegenstander deze aanvoer, door aanvallen, trachten te belemmeren. Als uitkomt wat wij vermoeden, dan hebben wij te rekenen met aanvullen uit de lucht en met projec tielen die op grote afstand worden afge schoten. Aanvallen uit de lucht door vliegtuigen, die bommen werpen: dit kunnen zijn Brisantbommen (van 50 kg tot 10 ton, waarbij tijdbommen en z.g. blindgangers) Brandbommen Raketbommen (wor den als vuurpijlen afgeschoten) en de bij ons meest beruchte A- H-bommen. Wat de laatste bommen betreft moet na drukkelijk worden gezegd, dat, hoe ver schrikkelijk de uitwerking van een A-bom 23

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 24