Bent U altijd eerlijk een grote vraag Ja- Mijn grootvader placht te zeggen: „Eerlijk duurt het langst". In onze familie gaat het verhaal, dat een van mijn ooms dan steevast antwoordde„Jawel, vader, maar wat lang duurt, verveelt". Maakt U zich niet ongerust; die oom van me is toch nog goed terecht gekomen en hij meende het ook zo erg niet. Bent U eerlijk? Gekke vraag, zult U zeggen. Mag ik haar beantwoorden? Neen, U bent niet eerlijk. Ik ook niet. Niemand is namelijk altijd en onder alle omstandigheden eerlijk. Dat kan Êtook niet, de maatschappij maakt dat nu ^Henmaal onmogelijk. Wanneer U ergens bij vrienden op bezoek komt en de vrouw des huizes zegt: „Kees, hoe vind je onze nieuwe schemer lamp?" en U vindt het een lor, een prul, een monster, een klap in het gezicht, wat zegt U dan? „Nou... eh... Mien, fleurig, hè, en zo bont van kleur... en... eh... het ding past goed bij jullie vloerkleed". (Dat zal dan wel dat vloerkleed zijn waarvan U al enige ma len na een bezoek tegen Uw vrouw, veilig buiten op straat, hebt gezegd: „Begrijp jij hoe ze het in hun hersens halen, zo'n wan- produkt te kopen"?) Was U nu oneerlijk? Maar, om het eens gewichtig te zeggen: Uw oneerlijkheid was gerechtvaardigd door de nu eenmaal algemeen aanvaarde spel regels van de maatschappelijke omgang. Want wanneer U had gezegd Mien, meid, ben je helemaal op je achter- oofd gevallen? Hoe kun je zo'n brok prul laria kopen?" dan was dat gezellige bridge-avondje al meteen definitief naar de knoppen geweest. De maatschappij gedoogt geen absolute eer lijkheid. Ik ken wel mensen die er prat op gaan, zo eerlijk te zijn. Onder ons gezegd: zij maken met vrucht aanspraak op de titel kampioen-plezierbederver. Dat zijn de men sen die, zogenaamd onbevooroordeeld, open en oprecht, het plezier van anderen ver knoeien waar ze de kans krijgen. Is hun buurvrouw trots op haar nieuwe hoedje, dan geven ze een commentaar dat buur vrouw een diep gevoel van verdriet geeft. Is hun collega blij met zijn promotie, dan zeggen zij„Dat krijg je in een tijd van personeelsschaarste, ze hadden veel liever een ander gehad, maar ik weet dat niemand op die advertentie heeft geschreven...". Enzovoorts, enzovoorts Moeten we dan allemaal altijd oneerlijk zijn? Neen, zo is het ook niet. Ik zou het zo willen stellenwe moeten al tijd eerlijk zijn, behalve in die gevallen dat werkelijke eerlijkheid anderen alleen maar zou grieven, kwetsen, verdrietig maken of in ongerustheid brengen, terwijl daar geen enkel positief resultaat mee wordt bereikt. U voedt Uw vrienden helemaal niet op tot betere smaak (is dat: Uw smaak? bent U daar zo zeker van?) wanneer U haar vreugde bederft door te zeggen: „Meid, wat een ellendige lamp heb je nou ge kocht'. U maakt iemand alleen maar onge lukkig en bereikt niets wanneer U, oh, on getwijfeld uit de grond van Uw gemoed, tegen hem zegt: „Ik begrijp niet hoe je oudste zoon zich met dat vreselijke kind 30

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 31