tijd speelde men op vierkante tafels en de banden waren van hout. In de midden van de groen beklede tafel stond een boog van ijzer of ivoor en een kegel of koning. Men speelde met gebogen stokken en daar mede moest men proberen de ballen door de boog te spelen, teneinde ze in een zak te deponeren, die slechts aan drie zijden (aan elke zijde één) aanwezig waren. De grote kunst was dan dit te bereiken, zonder dat de kegel (koning) werd omgegooid, of de boog werd aangeraakt. In het jaar 1696 verscheen te 's Gravenhage bij Adriaan Moetjens een werkje „Divertissements in- nocens" waarin men een hoofdstuk vond, „Het nieuwe biljartspel en hoe het tegen woordig gespeeld wordt". Op het door Schoonebeek getekende titelblad ziet men een afbeelding van een vierkante tafel met een aantal gaten (wellicht zakken) in de hoeken ervan. Een tweetal voorname heren, gewapend met kromme stokken, speelt daar op met ballen en we zien de boog en ook de koning op de prent. In 1610 werd voor de eerste keer in Frankrijk door de autori teiten toestemming verleend om een open baar biljart te houden. Het uitsluitend recht werd verleend aan „paumiers", verhuurders van kaatsbanen, die zalen inrichtten, waar de voorname wereld zich met biljarten kon bezig houden. Het heeft wel een eeuw ge duurd voor dat kegel en boog verdwenen en de kromme stok vervangen werd voor de rechte die wij kennen, maar dan zon der pommerance. In 1755 wordt voor de eerste maal het caramboleren waargenomen, en wel in Frankrijk. Het is dan al het be kende spel met drie ballen. Ook de vier kante tafel is inmiddels verdrongen door de rechthoekige en alleen in Engeland vindt men nog het „zakkenbiljart" terug. Allengs verbreidde het biljartspel zich overal en in 1825 deed de Fransman Mengaud een vin ding, die een ware revolutie zou veroorza ken in het spel. Mengaud vond nl. de pommerance uit. Het verhaal gaat, dat Men gaud, die in de gevangenis zat, toestem ming kreeg biljart te spelen. Door een fout aan de keu kwam hij op de gedachte een stukje leer van een zijner schoenen aan de top van zijn stok te bevestigen. Tot zijn verrassing bemerkte hij, dat hij nu in staat was grote effecten te forceren, waardoor het spel een geheel ander aanzien kreeg. Anderen namen het idee over en vervol maakten de pommerance en thans zien we de meest luxueuze biljartstokken, al dan niet inwendig aan het einde met lood ver zwaard. Dat verzwaren heeft ook zijn doel en voornamelijk bij het drie-banden spel wordt veel van de zware keu gebruik ge maakt. En nu maar weer eens een niet te moeilijke „geamortiseerde trekstoot" Raak bal 1 uw eigen speelbal) zonder zij- effect en 2 cm beneden het midden, bal 2 voor 95 procent vol links. Keu niet te snel naar voren stoten. Het tempo hiervan kan niet worden aangegeven, doch moet proef ondervindelijk worden bepaald. Afstoten met vlakke keuen deze doordrijven (door stoten) tot op één-derde van de afstand tussen bal 1 en 2. advertentie Hiermede heeft de Directie van de brouwerij het genoegen om de definitief vastgestelde data bekend te maken van de avonden waarop Dr. Egeler en Dr. de Booij, de lezingen zullen houden over de Andes-expeditie. Deze data zijn: dinsdag 9 en don derdag 11 april 1957. Deze lezingen met lichtbeelden zullen gehouden worden in de Ontvangkelder van de brouwerij en 'avonds om 8 uur beginnen. Employees en hun echt genoten, zowel als onze gepension- neerden zullen gratis deze lezingen bij kunnen wonen. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar van af 1 April a.s. bij de portier van het hoofdkantoor. De Directie 27

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 28