I eeo s»eV 1 A A- door J. Beekman opmerkzame lezer, die tevens wel iets ^^tan biljarten ajweet, zal het zijn opgeval len, dat de onderschriften onder de in het vorigenummer van Het Spongat uitgebeel de biljartstoten, door de drukker verwis seld waren. In mijn eerste, zowel als tweede bijdrage over het biljartspel in Het Spongat schreef ik over enkele opmerkingen van algemene aard. Alvorens weer enige niet te moeilijke stoten uit te beelden, wil ik het ditmaal eerst nog eens hebben over de geschiede nis van het biljartspel. Over de oorsprong van het biljartspel is niets met zekerheid te zeggen. Wel bestaan er verschillende theorieën omtrent zijn ont staan, doch geen van dezen kunnen als de enige ware worden beschouwd. Vast staat dat reeds in de zestiende eeuw het biljart spel werd beoefend, zij het dan in enigs zins andere vorm dan het huidige. In die tijd was er een zekere Claude Billard, die aan het hof leefde van Margaretha de va- lois (1533-1615) en waarvan men beweerd, dat hij de uitvinder was van het spel. Doch ^^ook dat schijnt niet waar te zijn, omdat ^Pbmstreeks die tijd het biljartspel in Enge land al lang bekend was. In het Britse Museum in Londen bevindt zich namelijk een document, waarin gezegd wordt dat het spel het eerst in Engeland is gespeeld. In 1550 woonde in Londen een zekere Wil liam (Bill)' Kew, een kleermaker, die een tafel maakte, waarop hij met twee ballen speelde. Hij gebruikte voor het voortbewe gen van de ballen zijn maatstok (yard) en aldus kreeg men de naam Bills Yard. An deren daarentegen verklaren, dat de naam is ontstaan uit „ball" en „yard", maar de Fransen, die eveneens aanspraak maken op de vinding van het spel, leiden de naam af van „Bille" en „art". Om het nog wat gecompliceerder te makenook Italië wordt wel eens genoemd als het land van her komst. Vast staat dat het biljartspel in de XVIe eeuw in Italië bekend was en wel in Napels en Mantua; later ook in Florence. In die tijd is het biljartspel het uitsluitend voorrecht geweest voor hovelingen en voor aanstaande personen. Maar hoe dan ook: de Franse „Académie des Jeux" geeft toe, dat het biljartspel in Engeland is uitge vonden. Daar was het reeds algemeen be kend terwijl het in Frankrijk eerst onder Lodewijk XIV in de mode kwam. In die 26

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 27