Verhuizing it is „De Soep" door Mies Bouwman t Spijt me werkelijk meer dan U, dat ik U een maand in de steek heb moeten laten. Niet alleen vanwege de nog zo prille kennismaking maar ook omdat ik me zo vast had voorgenomen in het nieuwe jaar met alles keurig op tijd te zijn. Maar ja, het is anders uitgepakt, of liever ingepakt. Ik ben namelijk verhuisd en geen vrouw die bij het lezen van die woorden niet begrijpend en meelevend zal glimlachen. Daar doe ik het niet mee. Ik sta er op dat U op z'n minst meewarig kijkt en liefst, als het heel even kan, spontaan een traan naar voren perst om hem vervolgens weg te pinken. Want ik ben, om het nu nog maar zachtjes uit te drukken, door een hel gegaan. De decembermaand begon 20 rooskleurig, jazeker. Het regende niet al te veel zodat de laatste dagen op onze ene kamer met gebruik van bouwvallige keuken en onklare badkamer niet vergald werden door sie- pelende straaltjes in de nek. Het platje dat bij de huur was inbegrepen lag zelfs schoon- geschrobt te blinken en niet bezaaid met wat gevoegelijk in de riolering pleegt te zitten. En de kleren in de kast waren alleen maar klam en niet nat. Nee, het was alle maal heus nog niet zo slecht en monter keek ik dan ook op X december tegen de laatste 30 dagen van het jaar aan in de wetenschap dat zij in ieder geval twee enorme evenementen voor me in petto hiel den: ik zou mama worden en verhuizen. Nou ja, er was natuurlijk ook nog zoiets als Kerstmis en Oud- en Nieuw maar die horen bij december als een sacharijnig ge zicht bij een belastingaanslag. Goed. Terwijl de inhoud van m'n huis- houdkas zoals voorspeld, slonk tot een makkelijk te tellen beetje en de papieren- touwen pakjesbende het gemis aan voldoen de meubilair een beetje verdoezelde, brak de 5e december aan. Dat mocht gerust want ik was klaar: klaar voor Sinterklaas dan wel te verstaan. Na een, ik mag wel zeggen heerlijke maaltijd van erwtensoep met appelbollen toe banketstaven en marsepein vallen dan niet zo in het loze - voelde ik zo tegen achten iets heel vreemds. Ik zal het U niet beschrijven omdat ik er nauwelijks op lette. „De soep dacht ik simpel en rijmde nog snel een laatste vers. Dat zei ik om negen uur nóg toen mijn man aan het informeren sloeg en hield ik ook om 10 uur nog vol toen hij ongerust begon te worden. Om U nu een minuten- getrouw verslag van de avond te besparen en een lang verhaal kort te makenhet was de soep niet: maar m'n zoon die op Sinterklaas' verjaardag 's morgens om 10 minuten voor zeven luid gillend het levens licht aanschouwde en die we maar Joost hebben genoemd naar niemand. Ja dank U, 't was een reuze feest. Of hij m'n zoon dan dat later ook zal vinden en zijn moeder dankbaar zal zijn voor het uitkie zen van zijn geboortedag is een tweede. Met dat tere, loshoofdige, als maar vieze broeken hebbende hummeltje in m'n armen kwam ik 10 dagen later weer op genoemde kamer en vulde de dagen tot Kerstmis als iemand die zijn straf moet uitzitten met het gelaten wassen en het daarna zorgvuldig 23

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 24