De B(edriifs) Z(elf) B(escherming) door G. Struiksma Het doel We hebben een personeelsorgaan!„Ja, dat weet iedereen nu wel" is prompt de reactie van de man die de algehele verzorging van dit blad op zich heeft genomen. Een gek begin voor een verhaal over de B.Z.B. en daarom wil ik deze aanhef ook graag verduidelijken. Toen ik op de afdeling publiciteit werd geplaatst, maakte ik dus kennis met bovenbedoelde man. Ik wist toen niets over „Het Spongat" als personeelsorgaan en vermoedde ook niet dat juist hij, de heer Swinkels, er mee te maken had. Ik stelde mij aan hem voor en kreeg als antwoord„Swinkels, ra'n spongat moet er uit". Welke gedachten toen door m'n hoofd flitsten zal ik hier niet nader uiteenzetten, U kunt zelf Uw conclusies wel trekken. Welaan dan, na gezien te hebben het ren nen van deze heer, de snelheid waarmede adresseerplaatjes-ponsers werken, de vaart waarmee de omslagen van adressen werden voorzien, de routine waarmee het stempeltje „drukwerk" van het stempelkussen op de enveloppen sprong, afijnna al deze snelheidsrecords te zien vestigen, wist ik, dit heeft met het „m'n sponsgat moet er uit" te maken. Vanaf dat moment voel je je een soort „tapstang" en besef je, als het gaat en mo gelijk is, moet je in dit spongat gedreven worden. Net als goed parelend bier mag je dan gaan spuien. Je mag dan vertellen wat je op je lever hebt, vooral als het in het belang is van onze Amstel-familie. Nu terzake. Ik zal U in enige opeenvolgen de afleveringen iets vertellen over onze B.Z.B. en het belang van een goede orga nisatie. Alvorens daartoe over te gaan, eerst een in leiding over het doel van de Dienst Be scherming Burger Bevolking (D.B.B.B.). In tijden van oorlog of oorlogsdreiging zal de D.B.B.B., niet met wapens in de hand, deelnemen aan de verdediging van ons land. Wij zijn en blijven non-combattanten die zelfs geen wapens mogen dragen. Wij jagen slechts een vredesdoel na; hulp bieden, leed verzachten, slachtoffers redden, het normale leven zo goed mogelijk op gang houden en vooral het moreel hoog houden. Wij moetet. er voor zorgen dat het achter land niet „in elkaar klapt". Laten wij immer hopen dat er nooit weer een oorlog zal uitbreken, maar mocht dit wel het geval zijn, dat zal het een „totale oorlog" zijn, een oorlog die niet alleen militair bevochten zal worden. Het hoofd doel van een vijand zal dan zijn, het mo reel van de bevolking te ondermijnen door bombardementen en honger. Wij weten dit en het zou dus struisvogel-politiek zijn dit niet in te zien. Dat er momenteel grote spanningen in de wereld zijn, behoeft niet verbloemd te wor den. Vooral nu staan de dagbladen er vol van. Het broeit nog steeds achter het ijzeren-gordijn, de olie uit het midden-oos ten vloeit traag etc. etc. Wij zullen dus paraat moeten zijn. Over het tijdstip, waarop we paraat moeten zijn, lopen de meningen uiteen. Sommigen be schouwen het als noodzakelijk dat nu reeds alles klaar is, dat allen nu reeds afgeoefend moeten zijn en dat al het benodigde mate riaal nu reeds in ons bezit moet zijn. Dit lijkt verstandig op het eerste gezicht. Elk ogenblik kan er iets op internationaal ge bied gebeuren, geschiedt dat, dan zijn we hopeloos te laat, met alle gevolgen van dien. Toch doen we het niet zo snel als menigeen zou wensen. Afgezien van de tijd en de enorme kosten die een prima B.Z.B.- organisatie met zich meebrengt, mogen we toch ook wel vergelijkingen treffen met andere ondernemingen en met de hele orga nisatie B.B.B. Naar regerings-richtlijnen is ook onze organisatie opgezet. En voortsals we nu reeds afgeoefend zou den zijn en als al het materiaal in één keer was aangekocht, zouden wij er dan niet gauw de brui aan geven en zou alle enthou siasme niet in de kiem worden gesmoord Hoewel het zeker bezwaren heeft, zullen ook wij nog even moeten wachten alvorens geheel klaar te zijn met onze B.Z.B. Ik kan U echter wel zeggen: het tijdschema is gereed, onze afgeoefende groepen zijn beter berekend voor hun taak dan menige blokgroep of zelfs wijkgroep. 14

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 15