Mysterieuze letters H.B.I.W.B. De nieuwe campagne Collectieve actie Het begin In dit nummer willen wij eens iets vertellen over een actie die ons brouwerijmensen na aan het hart ligt, een actie van welhaast historische betekenis, sinds 1949 onafgebroken gevoerd onder de magische letters h.b.i.w.b. de collectieve actie tot stimulering van het bierverbruik in Nederland. Waarom is men tot deze collectieve actie overgegaan? Om dezelfde reden waarom zo menige collectieve actie moest worden in gezet. Omdat een versnipperde individuele actie niet in staat was een gebruiksgewoonte die dreigde te verdwijnen, weer levend te maken. Toen in 1949 de Nederlandse brou werijen besloten tot het voeren van een collectieve campagne was het de hoogste tijd. Het bierverbruik dat vóór de tweede wereldoorlog reeds vrij laag was zakte na de oorlog tot een onrustbarend laag niveau. In 1949 was het dieptepunt bereikt, nl. een bierverbruik van slechts 10 liter per hoofd der bevolking per jaar. Was de kwaliteit van het bier hiervan de oorzaak? Neen, De Franse vrouw want reeds in 1947 was het mogelijk het bier weer volop in uitstekende kwaliteit te brouwen. Ongetwijfeld was een der fac toren van het dalend bierverbruik het feit dat veel vaste bierdrinkers gedurende de oorlogsjaren door de grondstoffenschaarste met minder krachtig bier genoegen moesten nemen, terwijl zij later zelfs geheel afstand moesten doen van hun biertje. Daarbij kwam dat de gehele opgroeiende generatie niet in staat was geweest het bier als op wekkende en verfrissende drank te leren kennen. Na veel baanbrekend werk door de centrale organisatie der Nederlandse brouwerijen werd besloten tot een gezamenlijke groot scheepse campagne. Twee doelstellingen had men hierbij voor ogen: het bier weer een bekende klank te geven bij het publiek en het bierverbruik te bevorderen. Bij de eerste campagne in 1949 beperkte men zich tot één doelstelling nl. het begrip „bier" dichter bij het publiek te brengen en wel zodanig, dat men tegelijkertijd zou weten dat de kwaliteit weer voortreffelijk was. Deze overdenking resulteerde in de slagzin met de magische klank: „het bier is weer best." Vanaf het begin heeft deze slagzin het gedaan. De simpele mededeling door middel van strookadvertenties in de Neder landse dagbladen die uitsluitend de slagzin naar voren brachten heeft onmiddellijk doel getroffen. Niet alleen dat deze slagzin ver rassend populair werd bij het publiek, maar weldra werden de gevleugelde woorden overgenomen door de pers, radio en cabaret. Het bier was weer een begrip geworden bij het Nederlandse publiek. Nu was de tijd rijp om het bierverbruik zelf met kracht te gaan opvoeren. Een van de ernstigste belemmeringen voor een gezonde ontwikke ling van het bierverbruik bleek echter de 7

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 8