En ten slotte dit: wanneer we spreken van „amortiseren" dan bedoelen we hiermee, de vaart (kracht waarmede gestoten wordt) Geamortiseerde trekstoot van uw eigen speelbal overbrengen op bal 2, die dan met dezelfde vaart gaat rond lopen. Uw eigen bal moet echter nog zo veel vaart overhouden, dat hij op bal 3 kan caramboleren. Bij volledig amortiseren wordt bal 2 vol geraakt, terwijl uw eigen bal op de plaats van de geraakte tweede bal blijft stil liggen. Yan het gewicht der bal len hangt het af, waar uw eigen bal ge raakt dient te worden. Slechts door oefenen kunt u hier achter komen. En hier dan de eerste in beeld gebrachte stoot; een zgn. „geamortiseerde trekstoot." Raak uw speelbal een halve centimeter beneden het hart met maximaal links zij effect. Bal 2 voor 99 vol links. Wan neer bal 2 voor 100 vol wordt geraakt, dan blijft uw eigen bal op de plaats van de tweede liggen. Dit is niet de bedoeling, zo dat bal 2 een fractie minder vol geraakt dient te worden. Afstoten met vlakke keu en deze doordrijven (doorstoten) tot op de helft van de afstand tussen uw eigen bal en de tweede bal. Na de ge-amortiseerde trekstoot ziet u hier onder afgebeeld de „ge-amortiseerde door- schiet-stoot." De speelbal moet tamelijk hoog worden ge raakt (een voorwaarde voor alle doorschiet- stoten) en in dit geval anderhalve centi meter boven het hart met links zijeffect. Bal 2 voor 95 vol rechts. Afstoten met vlakke keu en deze doordrijven (doorsto ten) tot op de helft van de afstand tussen de speelbal en de tweede bal. Op beide foto's wordt de loop van de speel bal door een strakke lijn aangegeven; de onderbroken lijn is die van de loop van de tweede bal. Het cirkeltje geeft de plaats aan waar de drie ballen ongeveer samen komen. In dat geval hebt u weer een min der moeilijke vervolgstoot. Biljarten is en blijft echter een zeer moei lijk spel, en u zult beide uitgebeelde stoten niet één, twee, drie onder de knie hebben en daarom raad ik u aan op deze stoten veel te oefenen. Begrijpt u de bedoeling en hebt u het eenmaal te pakken, dan zijn dergelijke stoten van belang bij het opbou wen van een serie. Biljarten is niet alleen een moeilijk spel, maar ook zeer inspannend en je wordt er danig warm van. Bak dan ook af en toe eens een biertje! en jij wilde kampioen worden 27

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 28