oo We halen dus nog snel een stel drijfnatte- sneeuw-voeten tijdens het zoeken naar een boom waarover we zo van te voren onze eigen indeeën hadden. Doch na vele uren sjouwen zijn die volkomen vergeten of op gegeven en komen we met een miezerig nevenproduct van die beroemde „Tanne- baum" op ons flatje aan. En kijken nog blij ook, ondanks de kale plekken die we in de kamer pas ontdekken. Want ja, het is bijna niet te geloven maar dan zijn we er wel zowat, met onze voorbereidingen dan. En als dan de boom een beetje benauwd tussen het dressoir en de rooktafel prijkt de tegenwoordige woningbouw houdt al geen rekening met kinderen, laat staan met feestproducten - versierd met verjaarde dus geel geworden slingers en gebarsten ballen die we met de goede kant naar voren hangen onze voeten erger aanvoelen dan na een volbrachte vierdaagse en de eerste dennenaalden zich vastbesloten in het bou clé nestelen, dan zeggen Uw en mijn man, wanneer ze de zaterdag ervoor vroeg van hun werk thuiskomen„Zo, en nu een paar gezellige rustige kerstdagen." Gezellig wel jamaar rustig? Als de klokken luiden en de zon maar niet door een onfeestelijk hollands wolkendek wil breken, staan we bibberend naast ons bed en zeggen, met alfe gevoel dat je in een dergelijke situatie kunt opbrengen „Gelukkig kerstmis lieverd" tegen onze ega die in het gunstige geval van onder de wol zoiets mompelt als „van 't zelfde". En zich weer omdraait. We zetten daarom en daar na 't eerste van honderden kopjes thee en snijden het eerste van honderden sneetjes kerstbrood, en draaien de radio aan om 'm de eerste dagen niet meer af te zetten zodat we toch het benodigde quantum aan kerst- romantiek binnen krijgen, al is het dan door middel van Hilversum 1 en 2 en luisteren naar de goede wensen van mati- neuze omroepdirecteuren die dank zij ons radiobestel in vijfvoud tot ons komen. Daarna Maar wat zal ik hier verder over Uw en mijn kerstdagen uitwijden. Want zeg nou zelf: of we nu kip eten of rollade, om de vijf minuten rennen we naar de keuken om het te bedruipen. De kunstig gefokte kerst- krullen zakken door de stoom steeds diepet over onze oren en we krijgen lamme armen van het presenteren tussendoor. Niemand ziet iets van onze feestjurk omdat we de hele dag onze grote schort aan hebben. En tegen etenstijd kunnen we geen eten meer zien. Intussen stapelt alles wat we aan ser vies hebben zich vuil opwe wisten niet dat we zoveel hadden en zouden 't zowel 't raam uit willen kijlen, stuk voor stuk, en ja, op de maat van „Vrede op aarde". Maar danjuist wanneer we eigenlijk alle hoop op rustiger tijden al hadden op gegeven, we het woord kerstmis niet meer kunnen horen zonder te gaan gillen en ont- stuimig verlangen naar boerekool met worst, dan, op dat moment, is het plotse ling allemaal weer voorbij. Goed, er komt nog even een epiloog in de vorm van oud jaar met olievlekken op het behang, geani meerd spelletjes spelen om het toch maar tot 12 uur te rekken, weer naar 5 wensen van vijf omroepdirecteuren luisteren en weer die afwas. En op Oudjaar volgt na tuurlijk ook onoverkomelijk de eerste dag van het nieuwe met geforceerde vriende lijkheden tegen ellendige mensen en moedig happen in oudbakken kerstproducten en taaie oliebol-restanten. En oh ja, niet re vergeten de eerste week van het nieuwe jaar waarin melkboeren, bakkers en krante mannen je plotseling zo nodig veel goeds moeten wensen op een kaartje en aan de deur blijven wachten opnou ja, op iets waar zij de feestdagen mee kunnen betalen. 21

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 22