Toch bestaan de oude karavanen nog schap hun zwart-geitenharen tenten meestal familiekampjes met een paar gezin nen te kunnen onderscheiden. Een eigenaardige reeks kleine, zwarte kra ters. Zo ziet althans volgens de teke naars der strip-verhalen en andere „science fiction" de maan eruit Maar dan valt opeens het oog op een lange streep: de olieleiding van de I.P.C., van Kirkoek en Mosoel naar Baniyas aan de Middellandse Zee. Het lijkt weinig meer dan een potlood streep, waar men de enorme belangrijkheid voor het zo benauwend kwetsbaar geworden West-Europa niet aan afziet. We kruisen de pijpleiding, die in Noorde lijke richting verdwijnt en al spoedig als aandacht-trekker wordt opgevolgd door een brede bundel sporen door de woestijn. De duizenden jaren oude handelsweg tussen Aleppo en Bagdad, vanouds belangrijke markten op de grote Oost - West - route. Een enkel stofwolkje slechts wijst op een auto, die zijn baan trekt door het zand, dat fijn en rul is als bloem. Wellicht één van die zware 10-tons-trucks die in deze landen de vrachtvaarders zijn geworden en steeds meer het werk van de traditionele handels karavanen overnemen. Nog kan men ze tegenkomen, die stoeten van enkele tien tallen beladen kamelen, traag en breed- schommelend voortstappend door de hitte, langs aloude smalle paden door de onaf zienbare velden. Maar weldra worden ze, als bij ons de paarden, te duur. Dan verandert het landschap weer, wordt vlakker en eentonigerhet stroomgebied van de Euphraat. Een paar maal passeren we de kronkelige rivier, die helemaal van de Zuid grens van Turkije door al die droogte heen zijn water naar de Perzische Golf brengt. Dan opeens een groot, heel licht-blauw meer: het Habbaniya-meer, al dicht bij Bag dad. Het vliegtuig mindert geleidelijk hoogte en het landschap vertoont steeds meer tekenen van bewoningbebouwde velden, palm- tuinen, een spoorlijn, kanalen, militaire vliegvelden en tenslotte een grauw-gore vlek, doorsneden door een brede gele rivier Bagdad. De stad zelf viel tegen. Er is haast niets meer over van de glorie uit de tijd der Khaliefen. Een grauwe, beter, rommel-stad. Maar ons bier smaakte ook daar bijzonder goed, vooral des avonds op het tuinterras achter het hotel, als eindelijk de zon als een enorme rode bal was weggezakt achter de huizen aan de overzijde van de Tigris. 14

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 15