van onze Uit het raampje kijkend correspondent uit het Midden-Oosten Tussen Beiroet en Bagdad Vliegen is vervelender dan U denkt. Vooral als de afstanden wat lang worden. Nu zijn er mensen, die overal altijd alles kunnen; hun dagelijkse doen gaat gewoon en onverdroten door, waar ze ook zijn. Men ziet ze hun boekhouding voeren in de trein, brieven dicteren in de auto, rapporten typen in het vliegtuig, om van andere dingen maar niet te spreken. Wij kijken altijd met bewondering en wat afgunst naar zulke ijvere naturen. Want zelj zijn wij zo heel anders, hezen in de trein kunnen wij maar zelden; schrijven in trein of auto zullen wij wel nooit leren en zelfs in een aller-rustigst zijn baantje trekkende vliegmachine produceren wij niet veel meer dan een leuterbrief aan vrouw en kroost, elke extra-trilling van het vervoermiddel trouw registrerend in een forse haal of vlek. Daarom kijken wij graag door het raampje, altijd en overalEn onze broodwinning brengt soms mee dat wij dus doende, de maan, of ook wel eens de zon, zien opkomen boven de oceaan, de scherpe kammen van de besneeuwde Alpen zich haarfijn zien af tekenen in licht en schaduw, ons verbazen over de modderige kleur van de Donau, het rode land van Spanje, de vele armen van de Orinoco en de ontzaglijke lichtvlek die New York al uren ver in de nachtelijke hemel maakt. De moderne reiziger beleeft gelukkig doorgaans niets. Hij kan alleen maar ver tellen van wat hij door het raampje ziet. En dat is wat wij in de hoop niet te zullen ontaarden in een soort vliegende school meester' in een paar stukjes voor U zouden willen proberen. Het koper rode zand van Khaldé, het vlieg veld van Beiroet, steekt prachtig af tegen het diepe blauw van de Middellandse Zee; het is bijna zeven uur en de zon begint net boven de bergen uit te komen. Vlak voor Sidon, waar de zilverkleurige tanks van het Tapline-eindpunt op de heu vels staan te blinken, draait de oude, tot op nog wat vitale draden na versleten DC 3 de streek-bus van het Midden-Oosten en De maan op aarde Een enkel klein dorpje vele andere niet-zo-rijke landen-met-grote- afstanden naar het Oosten, voor de non stop vlucht naar Bagdad. Aan onze rechterhand doemt de berg Her- mon op, waar zelfs in augustus de sneeuw nog in de dalen ligt. Links passeren we de uitlopers van twee lange Zuid-Noord berg ketens, de Libanon en de Antilibanon, die op 20 a 30 km afstand aan elkander even wijdig lopen. Het oude vliegtuig klimt nog steeds en de remous is zwaar, vooral hier waar zeekli maat en woestijnklimaat elkaar raken. Korte tijd later schuift links-vooruit Damas- 12

Amstel - Het Spongat | 1957 | | pagina 13