2 AMSTEL-ECHO VOOR MAN EN VROUW Nog niet zo lang geleden hoorde ik eens de ver- zuchtinn slaken, dat er in de Amstel-Echo toch zo weinig voor de vrouw te lezen is. Nou ja, U begrijpt me wel, er is natuurlijk genoeg te lezen, maar eens iets echt „vrouwelijks". Zoiets is eigen lijk niet te verwonderen. Er zijn maar weinig mannen, die „echt vrouwelijke artikeltjes" kunnen schrijven. Dat is vrouwenwerk! Wij mannen kunnen natuurlijk het beste schrijven over ons bedrijf, over onze sport of hoe we met vrouw en kind de pas genoten vacantie hebben doorgebacht. Maar over dat echt vrouwelijke, over de mode van toilet en kapsel, over de prijs van het brood, over de opvoeding van de kleuters, ja, dat zijn vrouwen-zaken, ofschoon in het laatste geval de man niet geheel „vrij-uit" gaat. Onze krant gaat in een oplaag van 1100 exemplaren de deur uit, en minstens zoveel maal wordt de Amstel-Echo ook door vrouwen gelezen. Vrouwen van employé s, moeders en verloofden. Aan ons bedrijf zijn boven dien nog een niet onbelangrijk aantal vrouwen werkzaam. Welnu, wie van de dames voelt er iets voor een rubriek, speciaal voor de vrouw, te openen of er regelmatig aan mede te werken. De redactie staat er gaarne wat ruimte voor af. Kunt U er zo ter zijde nog uw arbeid of de arbeid van uw man bij halen, des te aantrekkelijker wordt het mis schien. Om te beginnen laten we hieronder een atikeltje volgen, dat we warm aan onze lezende dames aan bevelen. „WAAR BLIJFT DAT GELD TOCH „Ik kan met geen mogelijkheid meer uitkomen", zucht mevrouw, „het geld vliegt de deur uit nog voor ik het goed en wel binnen heb Dat is in deze tijd een vaak gehoorde klacht. Maar er is nu eenmaal een ijzeren wet, die zegt, dat men moet uitkomen met het geld, dat elke week of elke maand in het gezin binnenkomt. Aan die wet valt niet te tornen en men kan ze ook niet ongestraft overtreden. Want wie geen kans ziet de eindjes aan elkaar te knopen, hoe moeilijk dat ook is, moet op een bepaald moment schulden gaan maken. En dan is het leed vaak niet meer te overzien. Want op voorschotten en leningen kan men niet blijven leven. Daarom is het van het grootste belang, dat men weet waar men met zijn geld blijft. Het is immers al te dwaas, dat volwassen mensen niet zouden weten waaraan hun geld precies wordt uitgegeven. Toch is dit de allereerste voorwaarde om tot een verantwoorde huishouding te komen. Als men tot zijn eigen ongenoegen bemerkt, dat het bedrag, dat per week of per maand binnenkomt, niet toe reikend is, moet men gaan bezuinigen. Maar waar op? En voor de beantwoording van deze vraag is het nodig, dat men nauwkeurig kan nagaan wat men met zijn geld doet. En dat is alleen maar mogelijk indien alle uitgaven nauwkeurig genoteerd worden in een huishoudboekje. Een huishoudboekje is geen remedie tegen alle financiële kwalen. Het feit alleen dat men een huishoudboekje bijhoudt wil niet zeggen, dat men zuinig leeft. Het is slechts een middel om tot een verantwoorde huishouding te komen. Een huis moeder, die reeds geruime tijd een huishoudboekje bijhoudt, verzekerde ons, dat het voor haar van groot nut is. „Ik heb er niet veel tijd voor", zo zeide zij, „maar ga toch niet slapen voor ik alle uitgaven opgeschreven heb. Zo heb ik leren zien hoe ik kan besparen en op welk gebied. Ik krijg soms wel eens hoofdpijn van het piekeren. Er is zoveel nodig in een gezin met vijf kinderen. Maar als ik niet precies op zou schrijven wat ik uitgeef, zou ik helemaal geen raad weten." Men zegt wel eens, dat de liefde de deur uitvliegt, wanneer er een tekort is aan geld. Zo n vaart zal het in de meeste gezinnen gelukkig wel niet lopen, maar toch, zo geloven wij, vinden de meeste echte lijke kibbelpartij tjes hun oorzaak in financiële perikelen. Wij kennen zelfs echtparen, die het on- derwep „huishoudgeld zoveel mogelijk vermijden, omdat zij weten, dat de sfeer dan geprikkeld wordt. „Wat doe je toch met al dat geld?", vraagt de heer des huizes steeds weer aan zijn ega en als hij dan een vaag antwoord krijgt, wordt zijn humeur er niet beter op. Ook hier kan een nauwgezet bij gewerkt huishoudboekje goede diensten bewijzen. Eén blik in dit boekje is dan voldoende om te doen zien waar „al dat geld blijft. En met het huis houdboekje in de hand kan men dan samen een oplossing voor het dringende financiële probleem zoeken. Nu kan het bijhouden van een huishoudboekje in het begin wel eens bijzondere moeilijkheden met zich brengen. Als na een week blijkt, dat er een gulden over is, moet de heer des huizes daar na tuurlijk niet uit opmaken, dat hij zijn vrouw voortaan ook een gulden minder huishoudgeld behoeft te geven. Dan is er de noodzaak, dat men pas na enkele maanden zijn conclusies trekt, omdat ook rekening gehouden moet worden met grotere uit gaven, die periodiek terugkeren. Als men dan een overschot, hoe klein ook. mocht hebben, moet men dat geld sparen, naar de spaarbank brengen. Zelfs al heeft men het de volgende maand weer nodig. Want men moet etnaar blijven streven, om iets te sparen. Misschien vindt men deze regels te optimistisch. Want zoëven hadden wij het nog over de moeilijk heid om uit te komen met het huishoudgeld en nu spreken wij over sparen. Maar moet niet iedereen sparen? Als Pietje over drie maanden een nieuw bedje nodig heeft dan moet daar immers geld voor zijn. En op wonderen moet men niet rekenen ezeltjes die geldstukken niezen, komen helaas alleen

Amstel - Echo | 1952 | | pagina 2