10 AMSTEL-ECHO De burgemeester bleef van kwart over één tot over half drie op het terrein en stelde zich van alle genomen maatregelen op de hoogte. De schade Tegen halfvier was de brandweer den brand vol komen meester. Toch moest nog door een aantal stoomspuiten water worden gegeven. Bij het afdrukken van dit blad brandde de mouterij nog. Van de schade is nog niet veel te zeggen. De brouwerij was op beurspolis verzekerd; de geheele risico bedraagt, naar wij vernamen, twee millioen. Natuurlijk blijft de schade, daar behalve de totaal uitgebrande mouterij alle perceelen zijn behouden, zeer ver beneden dit bedrag, al mag men aan nemen dat zij zeer groot is. Naar de directie ons mededeelde kan het bedrijf voortgang hebben. Slechts de mouterij is vernield, de bierkelders hebben geen schade, de stallen evenmin en er is ruimschoots bier in voorraad. Nu het dag is, kan eerst recht worden opgemerkt hoe groot de verwoesting is door het vuur in den afgeloopen nacht teweeggebracht aan de Amstel- brouwerij, maar ook tevens hoe flink de brand weer in deze is opgetreden. De brand is, niettegenstaande de vuurzee die daar binnen woedde, beperkt tot de mouterij. Een hou ten hulpschool, dicht bij het brandende gebouw, met een gevelbreedte van meer dan 80 meter, is onaangetast gebleven en het gebouw, waarin de ruime kantoren zijn gevestigd, heeft alleen en nog betrekkelijk weinig waterschade, zoodat ook daar alles doorgaat. Omtrent de oorzaak van den brand kunnen wij nog het volgende mededeelen. De brand werd het eerst opgemerkt omtrstreeks 20 minuten vóór twaalf. Men zag de vlam, toen nog niet sterk, boven het laboratorium van den aan de brouwerij" verbonden chemicus dr. Schimmel. Men vermoedt, dat door zelfontbranden eener stof die uit de hop was verwijderd en dat zeer brand baar is, de brand is ontstaan. Ook bestaat de mo gelijkheid dat op het laboratorium eenig vocht is ontploft. Jammer voor de directie is het geheele archief, waarin documenten en een voorraad modellen van reclameplaten, verloren gegaan. De schade is nog niet met zekerheid op te geven, hiervoor zal nog minstens een week noodig zijn. De assurantie, zooals wij reeds meldden op beurs polis, is verdeeld in sectiën. De sectie van de mouterij is verzekerd voor bijna zes ton. De brandweer werkt nog onder bevel van een der oudste brandmeesters en nog werpen een van de grootste stoomspuiten en eenige Vechtkranen met 10 stralen voortdurend massa's water in het ge bouw, waar veel nog smeult. Binnen 14 dagen hoopt de directie zoodanige maatregelen te hebben getroffen, dat het mouten geregeld kan gaan. In elk geval zal de bierleve rantie ook naar het buitenland en in de provincie niet de minste storing ondervinden. Een groot publiek moet rondom het terrein door de politie nog op een afstand worden gehouden. Waar wij in ons Ochtendblad vermeldden, dat twee honden, mooie exemplaren, waren omge komen, is later gebleken dat dit niet het geval is geweest. Het waren twee jonge honden, waarvan de moeder, waarschijnlijk beangst door den vuur gloed en de drukte, was gevlucht. Het beest keerde echter terug naar zijn jongen; een brandwacht merkte het beest op en vond nog tijd om bij zijn gevaarlijk werkje de jonge honden in vrijheid te stellen. Als een staaltje van vast slapen kan dienen dat een familie in de 's-Gravesandestraat, bijna tegenover het fel brandende gedeelte wonende, niet is gewekt door het geraas of door het felle licht van de vlammen. Eerst hedenochtend vernam men daar wat er was geschied. Het terrein van den brand in de Amstelbrouwerij werd gisteren druk bezocht, zelfs door kijklustigen uit andere plaatsen. Nog steeds is de brandweer daar aan het werk en wordt uit eenige Vechtslangen water aangevoerd. Een deel van het terrein is nog door de politie afgezet. Heden zijn op last van het bouwtoezicht onder lei ding van den hoofdbrandmeester R. B o e 1 e de muren van de uitgebrande mouterij omgehaald. Het eerst gingen de binnenmuren, het laatst de oostelijke zijmuur, die tegen vijf uur viel. In den oostelijken vleugel was het binnen nog één vuur- massa, waaruit een onwelriekende rook opsteeg, die het werk niet vergemakkelijkte. De brand weer hoopt Zaterdag het vuur volkomen gebluscht te hebben, intusschen zal, waar dit mogelijk is, met het opruimingswerk worden begonnen. Men is thans bezig met het afbreken der buiten muren van het verbrande mouterijgebouw. De duizenden kilo's gerst zijn verwijderd en na zorg vuldig gereinigd te zijn, zullen zij dienen als vee voeder. Nog in het laatst der vorige week zaten in de gerst klompen vuur en af en toe moet ge spoten worden. De brandweer bewaakt nog altoos het terrein, doch zal morgen of overmorgen voor goed inrukken. Men is nog niet gereed met de

Amstel - Echo | 1952 | | pagina 10